Novel analysis of photovoltaic (PV) and concentrating solar power (CSP)in generating green renewable energy
Fotovoltaik (PV) ve yeni bir analiz konsantre güneş enerjisi (CSP)yeşil yenilenebilir enerji üretiminde
- Tez No: 767850
- Danışmanlar: Assist. Prof. Dr. SEFER KURNAZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Computer Engineering and Computer Science and Control
- Yıl: 2022
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Altınbaş Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Elektrik ve Bilgisayar Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Elektrik ve Bilgisayar Mühendisliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 62
Özet
Bugün Türkiye'nin en büyük önceliği Enerji ve Elektrik üretimidir. Şu anda, yaklaşık 82'den milyon nüfus, sadece %85-89'unun elektriğe erişimi var. En azından popülasyonları içine çekmek için Kısıtlı kaynaklar dahilinde mümkün olduğunca elektriğe erişim imkanı, bu beklentiyi karşılamak için güneş ve rüzgar gibi doğal kaynakları kullanmıştır. güneş ve rüzgar kullanma güç elektroniği cihazları ile birlikte enerji, elektriği Tüketiciler yetenekleri dahilinde ve güç sorununu mümkün olduğunca en aza indirebileceğiz. Konsantre Güneş Enerjisi (CSP) invertörü, güç elektroniği cihazlarının birleşimidir. Bu, maliyetlerin büyük güneş krizini azaltır, burada maliyetlerin kalkınma için büyük sorun olduğu Türkiye gibi ülke. Günümüzde entegre devreler (IC) o kadar güvenilir ve ucuzdur ki, hantal ve maliyetli araçlardan daha kolay taşıma ve ters çevirme veya dönüştürme elemanları geleneksel güç kaynağı sisteminde kullanılır. Araştırma, şebeke entegrasyonunun CSP invertör kullanan yenilenebilir enerji kaynakları, yerine getirilmesinde muazzam bir açıklamaya neden olabilir. viii dünya çapında güç kullanımı eksikliği. Güneş enerjisi hızla büyüyen bir kaynaktır, halihazırda Türkiye'de elektriğin %4,5'ini sağlıyor ve 2050 yılına kadar %35'e kadar elektrik sağlaması bekleniyor. Elektrik üreten türbinlerine güç sağlamak için yalnızca rüzgarın gücüne güvenen rüzgar enerjisi marjinal yakıt maliyeti yoktur. Halen işletme ve bakım maliyetleri olmakla birlikte, marjinal yakıt maliyetleri, rüzgar enerjisini marjda diğerleriyle daha rekabetçi hale getirir. kömür, doğal gaz, hidroelektrik ve nükleer gibi yerleşik üretim türleri. Ayrıca, neredeyse sera gazı emisyonu içermez ve kirletmez veya tüketmez. kaynakları, şebekeyi karbondan arındırma ve iklim hedeflerine ulaşmada kilit bir teknoloji haline getiriyor. bu Modifiye edilmiş enerji modeli, enerji miktarı ve enerji modeli ile iyi bir anlaşmaya sahiptir. gerçek ölçülen CSP verileri. Öte yandan, varsayılan modelin tahminleri beklenenden uzaktı. gerçek ölçülen CSP verileri. Yenilenebilirlik için, simüle edilmiş yenilenebilir enerji tüketimi ile varsayılan modelin tahmin, gerçek yenilenebilir kullanımın %52'den fazla altındaydı. PV-CSP hibrit model endekslerini kullanma simüle edilmiş bir modelin ölçülen verilerdeki değişkenliği ne kadar iyi tanımladığını göstermek için; en değiştirilmiş model, doğru yenilenebilirlik sonuçları elde etti; %10.99 Güneş ve Rüzgar ile %9.90, hibrit model ise yenilenebilir %57.16 güneş enerjisi ve %57.20 rüzgara sahip. MATLAB'da enerji karşılaştırması yapılıyor.
Özet (Çeviri)
Today the top priority for Turkey is Energy and Power generation. Presently, out of around 82 million populations, only 85-89% has access to electricity. At least to bring the populations into the facility of electricity access as much as possible within the limited resources, we have utilized the natural resources like solar and wind to fulfill this expectation. Using solar and wind energy in association with the power electronics devices, we can supply the electricity to the consumers within their ability and we will be able to minimize the power problem as possible. Concentrating Solar Power (CSP) inverter is the combination of power electronics devices which reduces the major solar crisis of costs, where costs are the big issue for developing country like Turkey. Now-a-days, the integrated circuits (IC) are so reliable and cheap that make the carrying and inverting or converting elements easiest than the bulky and costly instruments used in the conventional power supply system. The research expects that the grid integration of the renewable energy resources using CSP inverter may cause a tremendous remark in fulfilling viii the lack of power utilization across the world. Solar energy is a rapidly growing resource, already providing 4.5% of electricity in the Turkey and projected to supply up to 35% by 2050. Relying only on the strength of the wind to power its electricity-generating turbines, wind power has no marginal fuel costs. While there are still operational and maintenance costs, the lack of marginal fuel costs makes wind power highly competitive at the margin with other more established types of generation, such as coal, natural gas, hydropower, and nuclear. Furthermore, it is virtually greenhouse gas emission-free and does not pollute nor consume resources, making it a key technology in decarbonizing the grid and meeting climate goals. The modified energy model has a good agreement in energy amount and energy pattern with the actual metered CSP data. On the other hand, the default model's predictions were far from the actual metered CSP data. For renewability, the simulated renewable energy consumption with modified inputs is 3.9% below of actual metered renewable data while the default model's prediction was more than 52% below actual renewable use. Using PV-CSP hybrid model indices to represent how well a simulated model describes the variability in the measured data; the modified model has achieved accurate renewability results; with a Solar of 10.99 % and Wind of 9.90%, while the hybrid model has a solar of 57.16% and a Wind of 57.20% in renewable energy comparison being performed in MATLAB.