Havacılıkta riskin azaltılmasında havaalanı personeli sertifika eğitimlerinin önemi: SHT/HAD kapsamında eğitim yetkilendirme ve planlama akış şeması
Importance of airport personnel certification training in risk reduction in aviation: Training authorization and planning flow chart within the scope of SHT/HAD
  1. Tez No: 767851
  2. Yazar: SEDEF YARICI
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. VİLDAN DURMAZ, DOÇ. DR. EBRU YAZGAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Sivil Havacılık, Civil Aviation
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Anadolu Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Sivil Havacılık Yönetimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 99
Özet
Havaalanı teknik bilgilerle çalışan personelin bulunduğu hizmet sektörlerden birisidir. İnsan kaynaklarının en önemli özelliği hizmet içi eğitimlerdir. İnsan kaynağının etkin ve verimli bir şekilde yönetilmesi için personelin eğitimi kritik bir öneme sahiptir. Bu eğitimlerin alınması havaalanı gibi teknik olarak iş yapılan birimlerde havaalanı için kaçınılmaz bir durum söz konusudur. Havaalanları gelişen teknoloji ile birlikte, çalışma bilgilerini güncelleyerek değişen durumlara uyum göstermek zorundadır. Bu sebeple iş eğitimlerini güncel bilgilerle destekleyerek kurum içerisinde personelin eğitimler alması gerekmektedir. Bu çalışmada, havacılık işletmesi içerisinde personele eğitim vermek için SHT/HAD kapsamında yetki alınması ve eğitim süreci akış şeması ile geliştirilmiş, nitel araştırma yöntemi kullanılarak uzman kişilerin görüşleri alınarak düzenlenmiştir. Eğitimlerin alınmadığı durumlarda havaalanlarında çalışan personellerin eksik bilgilerinden dolayı riskin ortaya çıkması kaçınılmaz bir durum yaratabilmektedir. Bunun önlenmesi için sivil havacılık işletmelerindeki insan kaynaklarının personel eğitimlerinin zamanında yapılarak risk faktörünün azaltılmasını savunulmaktadır.
Özet (Çeviri)
The airport is one of the service sectors in which there are personnel working with technical information. The most important feature of human resources is in-service training. Training of personnel is of critical importance for the effective and efficient management of human resources. Taking these trainings is an inevitable situation for the airport in units where technical work is done, such as the airport. Airports have to adapt to changing situations by updating their working information with the developing technology. For this reason, it is necessary for the personnel to receive training in the institution by supporting the business trainings with up-to-date information. In this study, obtaining authorization within the scope of SHT/HAD to train personnel in the aviation enterprise and the training process was developed with a flow chart, and it was organized by taking the opinions of experts using the qualitative research method. In cases where training is not received, the emergence of risks due to the incomplete information of the personnel working at the airports can create an inevitable situation. In order to prevent this, it is advocated to reduce the risk factor by conducting the personnel trainings of the human resources in civil aviation enterprises in a timely manner.