Hidrojen iyonu derişimi ve kontrolunun alkali proteaz üretimine etkisinin reaksiyon mühendisliği prensipleriyle incelenmesi
- Tez No: 76787
- Danışmanlar: PROF. DR. H. TUNÇER ÖZDAMAR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kimya Mühendisliği, Chemical Engineering
- Yıl: 1998
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kimya Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 116
Özet
ÖZET Yüksek Lisans Tezi HİDROJEN İYONU DERİŞİMİ VE KONTROLÜNÜN ALKALİ PROTEAZ ÜRETİMİNE ETKİSİNİN REAKSİYON MÜHENDİSLİĞİ PRENSİPLERİYLE İNCELENMESİ Hamra Erincin Ankara Üniversitesi Fen Bilimleri Enstitüsü Kimya Mühendisliği Anabilim Dalı Danışman: Prof. Dr. H.Tunçer ÖZDAMAR Jüri : Prof. Dr. Güzide ÇALIK Prof. Dr. Timur DOĞU Prof. Dr. Serdar ÇELEBİ Prof. Dr. Haluk HAMAMCI Bacillus lichenifornûs (DSM 1969) ile serin alkali proteaz (SAP) enzimi üretiminde biyoreaktör işletme parametrelerinden pH'm başlangıç değerinin ve kontrol edilip edilmemesinin enzim aktivitesi ve kararlılığına, ürün ve yan ürün dağılımına ve alkali proteaz seçimliliğine etkisi araştırılmıştır. Laboratuvar ölçekli biyoreaktörlerde pH kontrolsuz koşullarda optimum pH başlangıç değerinin bulunması amacıyla, pHo=6.0, 6.40, 6.80, 7.25, 7.60, 7.75, 8.00 için SAP üretiminin pH etkisi incelenmiş; 452 U/cm3 olarak belirlenen maksimum SAP aktivitesine pH0=7.25'de ulaşılmıştır. Glukoz derişiminin Cso=0-15 g/dm3 aralığında biyoproseste SAP aktivitesi ve mikroorganizma derişimine etkisi incelenmiş; A=294 U/cm3 olarak ölçülen maksimum SAP aktivitesine Cs0=6 g/dm3 derişiminde ulaşılmış ve mikroorganizma çoğalma kinetiğinin Monod Modeline 0in,aks=0.38sf * ve Ks=0.07 g/dm3) uyduğu belirlenmiştir. VR=3.5dm3 hacimli, karıştırma, pH, sıcaklık, köpük, oksijen derişimi kontrollü pilot ölçek biyoreaktörlerde optimum pH0 değerinin 7.25 olduğu sınanarak bulunmuş; maksimum aktivite ise pH0=7.25 değerinde A=394 U/cm3 olarak bulunmuştur. pH'ın kontrol edilip edilmemesinin alkali proteaz üretimine etkisinin incelenmesi amacıyla pH kontrollü ve pH kontrolsuz işletimlerin kıyaslaması yapılmış; pH'ın kontrol edilmediği işletimlerde daha yüksek aktivite elde edilmiştir. Yapılan tüm işletimlerde pH, SAP aktivitesi, çözünmüş oksijen, mikroorganizma, glukoz, toplam protein, amino asit ve organik asit derişimlerinin kalma süresi ile değişimleri incelenmiş; seçimlilik Ssap=0.814 ve verim Ysap=0.054 maksimum değerine ulaşmaktadır. Dinamik yöntem ile sıvı faz hacımsal kütle aktarım katsayısı kı,a ve mikroorganizma oksijen tüketim hızı r0 belirlenmiştir. 1998, 101 sayfa ANAHTAR KELİMELER: Serin alkali proteaz, Bacillus licheniformis, hidrojen iyonu derişimi etkisi, pH kontrolü
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Masters Thesis INVESTIGATION OF THE EFFECTS OF HYDROGEN ION CONCENTRATION AND CONTROL ON ALKALINE PROTEASE PRODUCTION BY REACTION ENGINEERING PRINCIPLES Hamra Erincin Ankara University Graduate School of Natural and Applied Sciences Department of Chemical Engineering Supervisor: Prof. Dr. Tunçer H.ÖZDAMAR Jury : Prof. Dr. Güzide CALDX Prof. Dr. Timur DO?U Prof. Dr. Serdar ÇELEBİ Prof. Dr. Haluk HAMAMCI Effect of hydrogen ion concentration and pH control on product and by-products distribution, and enzyme activity in the bioprocess for serine alkaline protease (SAP) production were investigated by using Bacillus licheniformis. Glucose was used as the sole carbon source in a defined medium; and the growth kinetics depending on glucose obeyed the unstructural verbal model of Monod with the parameters of fimabS=0.38h"1 and 1^=0.07 g/dm3. In shake-flask bioreactor experiments the maximum SAP activity was obtained as A=452 U/cm3 at the initial pH value of pH0=7.25 with in the range of pHo=6.0-8.0. In the second phase of the research programme pilot scale bioreactor experiments were carried out using Qo/V=0.5wm, N=700dk_1 oxygen transfer conditions, at T=37°C and Cso=6.0 g/dm3 glucose concentration at pHo=7.0, 7.25, 7.50, 7.80 initial values under uncontrolled pH conditions. The variations of SAP activity and protein concentrations, and the cell, the amino acids and the organic acids concentrations were determined with respect to the residence time. The results reveal that the bioprocess for SAP production favours uncontrolIed-pH conditions rather than the controlled-pH conditions; and the maximum SAP activity, yield and selectivity were obtained at the pHo=7.25 uncontrolled pH bioreactor operation condition with the values of A=394 U/cm3, Ysap=0.054 and Ssap=0.814, respectively. 1998, 101 pages KEY WORDS: Serine alkaline protease, Bacillus licheniformis, effect of hydrogen ion concentration, pH control