Kimyasal proses endüstrisinde tehlike ve yürütülebilirlik analizi tekniğinin uygulanması
- Tez No: 76788
- Danışmanlar: PROF. DR. HÜSEYİN OĞUZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kimya Mühendisliği, Chemical Engineering
- Yıl: 1998
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kimya Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 108
Özet
ÖZET Yüksek Lisans Tezi Kimyasal Proses Endüstrisinde Tehlike ve Yürütülebilirlik Analizi (HAZOP) Tekniğinin Uygulanması MİNE ŞAHİN Ankara Üniversitesi Fen Bilimleri Enstitüsü Kimya Mühendisliği Anabilim Dalı Danışman : Prof. Dr, Hüseyin OĞUZ İkinci Danışman : Prof. Dr. Rıdvan BERBER 1998, Sayfa : 98 Jüri: Prof. Dr. Hüseyin OĞUZ Prof. Dr. Rıdvan BERBER Prof. Dr. Coşkun YURTERİ Prof. Dr. Zühtü UYSAL Doç. Dr. Hasip YENTOVA Tehlike ve yürütülebilirlik analizi, kimyasal proses endüstrisinde tehlikeli koşulların bulunması ve tanımlanmasında kullanılan sistematik yöntemlerden biridir. Bu yöntem bazı rehber kelimeler kullanılarak proses değişkenlerindeki sapmayı belirler. Tasarım aşaması ve işletim sırasında kullanılabilmesi en önemli avantajıdır. Bu çalışmada; tehlike ve yürütülebilirlik analizi, bir nitrolama prosesine uygulanmıştır. Nitrolama prosesinde analizin gerçekleştirildiği birimlerden; separatör, yıkayıcı, depolama tankları ve boru hatları için yapılan çalışmaların sonucu nitelikseldir. Daha sonra yapılacak niceliksel risk analizi çalışmalarına ışık tutması açısından; hata ağacı analizi, nitrolama prosesine uygulanmış ve yalnızca asit hazırlama birimindeki çalışmaların sonucu niceliksel elde edilmiştir. Niceliksel değerlendirmede kullanılan veriler varsayıma dayandırılmıştır. Tehlike ve yürütülebilirlik analizi kullanarak, proses değişkenlerindeki mümkün sapmalar belirlenmiş ve sistematik olarak dokümante edilerek önerilerde bulunulmuştur. Anahtar Kelimeler : Risk, Risk Analizi Tehlike ve Yürütülebilirlik Analizi Hata Ağacı Analizi
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Master Thesis Hazard and Operability Analysis (HAZOP) in Chemical Process Industries: A Case Study MİNE ŞAHİN Ankara University Graduate School of Natural and Applied Sciences Deparment of Chemical Engineering Supervisor : Prof. Dr. Hüseyin O?UZ Co-supervisor : Prof. Dr. Rıdvan BERBER 1998, Page: 98 Jury: Prof. Dr. Hüseyin O?UZ Prof. Dr. Rıdvan BERBER Prof. Dr. Coşkun YURTERİ Prof. Dr. Zühtü UYSAL Assoc. Prof. Dr. Hasip YENİOVA Hazard and Operability Analysis (HAZOP) is one of the systematic methods used to identify the hazardous conditions in chemical proces industries. This method allows to determine all possible process deviations that may lead to hazardous operations by using some specific keywords. Hazard and Operability Analysis can be used either in design or operation stages of chemical processes and operations. In this study, hazard and operability analysis was applied to an industrial nitration process. The analysis was qualitatively applied to some units of the process, such as separator, scrubber and storage tanks. On the other hand, Fault Tree Analysis (FTA) was applied to the same process qualitatively due to the lack of industrial records of past events. Quantitative results were obtained only for the acid preparation unit. The data used in quantitative analysis were based on assumption. By using hazard and operability analysis, the possible deviation of process variables were determined and documented systematically to provide guidance for safe operation of an industrial process. Key words : Risk, Risk Analysis Hazard and Operability Analysis Fault Tree Analysis