An efficient moving vehicle detection in traffic surveillance using machine learning technique
Makine öğrenimi tekniği kullanarak trafik gözetiminde etkin hareketli araç tespiti
  1. Tez No: 767880
  2. Yazar: MOHASAD SAED KHUDER AL-GORAERY
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. MESUT ÇEVİK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Computer Engineering and Computer Science and Control
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Altınbaş Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bilişim Teknolojileri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Bilişim Teknolojileri Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 70
Özet
Araç tanımlama ve takibi, trafik izleme, malların zamanında teslim edilmesini sağlamak için nakliye aracının izlenmesi ve uzaktan (helikopter ve uydu kullanarak) araç takibi için çok önemlidir. Bir aracı temsil eden birçok özellik kullanılır. Bu özellikler görüntü işleme sırasında elde edilir. Bir video karesindeki belirli nesnelerin tanımlanması, aydınlatma koşulları ve beklenen nesnelerle örtüşen arka plan bilgileri nedeniyle bazen daha kolay ve çoğu zaman zordur. Hareketli nesne videoya kaydedilir. Kendi kendini süren otomobillerin ortaya çıkmasıyla birlikte, karayolu taşıtlarının doğru tespiti, bilgisayar görüşünde en önemli zorluktur. Bu çalışma, statik bir görüntü çerçevesi üzerinde bir araç algılama sistemi önermektedir. Önerilen yöntem, özellik ekstraksiyonu için Yönlendirilmiş Degradelerin Histogramını (HOG) ve sınıflandırma için doğrusal SVM, Sinir Ağı'nı kullanır. Çeşitli renk uzaylarının sınıflandırıcının performansı üzerindeki etkisini, HOG parametrelerinin etkileri üzerinde sağlam bir analizle birlikte inceliyoruz.
Özet (Çeviri)
Vehicle identification and tracking is very much important for traffic monitoring, tracking transportation vehicle to ensure delivery of goods in time and tracking vehicle from remote (using helicopter and using satellite). Many features are used represent a vehicle. These features are obtained during image processing. Identification of specific objects in a video frame is sometimes easier and many times difficult due to lighting conditions and background information overlapping with the expected objects. The moving object is recorded in video. With the advent of self-driving cars, accurate detection of on-road vehicles is a prime challenge in computer vision. This study proposes a vehicle detection system on a static image frame. The proposed method employs Histogram of Oriented Gradients (HOG) for feature extraction and linear SVM, Neural Network for classification. We study the influence of various color spaces on the performance of the classifier along with a robust analysis on the effects of the HOG parameters.