Epistemic uncertainty in the analytically derived fragilityfunctions: Multiple stripe analysis versus cloud analysis
Kırılganlık fonksiyonlarının türetiminde epistemik belirsizliğin değerlendirilmesi: Çoklu çizgi analizi ve bulut analizi
  1. Tez No: 767881
  2. Yazar: ZEYNEP EDA ÖNDER
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. UFUK HANCILAR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Deprem Mühendisliği, Earthquake Engineering
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
  10. Enstitü: Kandilli Rasathanesi ve Deprem Araştırma Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Deprem Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 185
Özet
Bu çalışma, farklı analiz yaklaşımları ile türetilmiş kırılganlık eğrilerinin, farklılık- larından kaynaklanan epistemik belirsizliğin etkilerini incelemeyi amaçlamaktadır. Bu amaçla kırılganlık fonksiyonları; iki farklı yöntem olan çoklu çizgi analizi ve bulut analizi kullanılarak, 1975 ve 2018 Türkiye Deprem Yönetmeliklerine göre İstanbul'da inşa edilen alçak ve orta katlı (3 ve 6 katlı), moment aktaran betonarme çerçeve yapıları için geliştirilmiş ve karşılaştırılmıştır. Her binanın ön tasarımı için ilgili deprem yönetmeliğinde belirtilen minimum standartlara uyulmuştur. Farklı kat seviyeleri ve farklı deprem yönetmelikleri dikkate alınarak toplamda dört bina incelenmiştir. Yapıların doğrusal olmayan dinamik analizlerini gerçekleştirmek için OpenSees Programı kullanılmıştır. Spektral ivme (Sa), spektral yer değiştirme (Sd) ve maksimum yer ivmesi (PGA) şiddet ölçü birimi olarak (IM) kullanılırken, maksimum göreli kat ötelenmesi (MIDR) ve çatı yer değiştirmesi (Dtop) mühendislik talep parametreleri (EDP) olarak bu analizlerde kullanılmıştır. Mühendislik talep parametreleri (EDP) için hasar sınır durumları ile ilgili olarak, MIDR sınır değerleri Hazus MR4 teknik el kitabından alınırken, Dtop için limit değerleri belirlerken doğrusal olmayan statik itme analizi kullanılmıştır. Çoklu çizgi analizleri için 11 çizgi ve her çizgi için 22 çift deprem kaydı kullanılırken, bulut analizleri için 44 çift deprem kaydı kullanılmıştır. Bu çalışmada, kırılganlık eğrileri iki farklı yöntem kullanılarak türetilmiş ve türetilmesindeki epistemik belirsizliğini görmek amacıyla karşılaştırma yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
This study aims to examine the effects of epistemic uncertainty arising from different analysis approaches on the derived fragility functions. To this end, fragility functions are developed by using two different methods namely multiple stripe analysis (MSA) and cloud analysis, and compared for low-rise and mid-rise (3 and 6-story), reinforced concrete (RC), moment-resisting frame (MRF) buildings designed as per the Turkish Seismic Codes (TSC) published in 1975 and 2018. Each building's preliminary design complies with the minimum requirements specified in the relevant seismic codes. A total of four buildings are studied considering different heights and different seismic codes. The OpenSees Program (the Open System for Earthquake Engineering Simulation) is used to perform nonlinear dynamic analyses of the structures. While spectral displacement (Sd), spectral acceleration (Sa) and peak ground acceleration (PGA) are chosen as intensity measures, maximum inter-story drift ratio (MIDR) and top displacement (Dtop) are selected as engineering demand parameters. For the damage state definitions through threshold values on the EDPs, nonlinear static (pushover) analyses are conducted to pick the limit values of top displacements from the idealized pushover curves whereas limit values for MIDR are drawn from the Hazus MR4 Technical Document. For MSA, 11 stripes and 22 pairs of earthquake records for each stripe are used, while 44 sets of record pairs are used for cloud analysis. Fragility functions for the aforementioned buildings are developed by using two methods and compared to account for the epistemic uncertainty in the derivation of fragility functions.