Türkiye'de teslim drone tasarımı ve uygulaması
Design and implemention of a delivery drone in Turkey
  1. Tez No: 767887
  2. Yazar: JOHN OLUWADARASIMI OMOTOLA
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MUSAB AHMED MOHAMM AL RAWI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Computer Engineering and Computer Science and Control
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Haliç Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bilgisayar Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Bilgisayar Mühendisliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 74
Özet
İnsansız Hava Araçları (yani Drone) teknolojisi, araç kaldırma sağlamak için aerodinamik güçler kullanır, otonom olarak uçabilir veya uzaktan pilotlanabilir, ölümcül veya ölümcül olmayan bir yük ve fazla mesai taşıyabilir, gerçekten de diğer tüm teknolojik kuruluşlar arasında olağanüstü bir şekilde gelişmektedir. İhA'ların ticari pazarda tanınma, benimsenme ve uygulanma oranı ezici hale geliyor ve nedeni farfetched değil, sundukları hizmetler esastır. Drone'lar esnektir ve paket teslimatı gibi çeşitli ticari faaliyetlerin yerini alabilir. Bu arada, bu tez projesi bir drone teslimat hizmetinin fizibilitesini kanıtlamayı amaçlamaktadır ve bu tasarım otonom olarak uçabilir ve paket teslimatı, acil tıbbi tedarik gibi önceden yüklenmiş görevleri otomatik olarak gerçekleştirebilir. İnternet evrimi, ister online alışveriş, ister yemek siparişi, hediye satın alma, market koşuları veya kişisel paketler olsun, tüketici alanı giderek daha hızlı ve güvenilir kapı teslimi konusunda güvenmektedir. Mal teslimi pazarı çok büyük. Alışveriş ve lojistik online alışveriş işletmeleri, hızlı ve verimli hale getirmek için son kilometre teslimatına kadar tüm tedarik zincirine büyük yatırım yapıyor. Assist (EA) kargo bisikletleri, park kısıtlamaları ve trafik sıkışıklığı nedeniyle sıkışık bölgelerde şehir içi yük teslimatlarını zamanında tamamlayamayınca teslimat kamyonlarına ekonomik olarak uygun bir alternatif olarak hizmet vermeye başladı. Bununla birlikte, İnsansız Hava Araçları (İhA'lar), yani İhA'lar, teslimat uygulamalarında artan ve rakipsiz bir rol oynamaya başladı. Teslimat alanında drone yapımında önemli teknolojik gelişmeler var. Drone, teslimat süresinin hızlandırılmasına, doğruluğun artırılmasına ve teslimatla ilgili insan maliyetinin ve çabasının azaltılmasına izin verebilir.
Özet (Çeviri)
The Unmanned Aerial Vehicles (i.e., Drone) technology can fly independently or be piloted remotely, it uses aerodynamic forces to make vehicle lift, it can carry a dangerous or nonlethal load, and it may work overtime., It has indeed been exceptionally thriving among every other technological establishment. The rate at which drones are being recognized, adopted, and implemented in the commercial market is becoming overwhelming and the reason is not far fetched, the services they provide are essential. Drones are flexible and can substitute variety of commercial activities like package delivery. Speaking of which, this thesis project aims to prove feasibility of a drone delivery service and this design can fly autonomously and automatically carry-out pre-loaded missions like package delivery, emergency medical supply, among many others. Whether it is ordering meals, purchasing presents, online shopping, doing errands, or receiving personal goods, the consumer sector is overly dependent on rapid and dependable home delivery. The market for goods delivery is enormous. Shopping in general, as well as logistic online shopping companies, are spending heavily in the whole supply chain, up to and including last-mile delivery, to make it as efficient as possible. When delivery vehicles couldn't make deliveries on schedule in congested regions owing to parking limitations and traffic congestion, assist (EA) cargo bicycles became an economically feasible option. However, In the delivery domain, there have been major technological advancements in drone construction. Drones might speed up delivery times, enhance accuracy, and lower the price and effort of human delivery.