Sera Gölü Tabiat Parkı avifaunası üzerine ekolojik bir değerlendirme
An ecological evaluation on Sera Lake Nature Park's avi̇fauna
  1. Tez No: 767891
  2. Yazar: MERVE BURUK
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. CİHANGİR KİRAZLI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyoloji, Zooloji, Biology, Zoology
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Bolu Abant İzzet Baysal Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Yaban Hayatı Ekolojisi ve Yönetimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 85
Özet
Bu çalışmanın amacı Sera Gölü Tabiat Parkı'nın, kuş çeşitliliği varlığının ortaya çıkarılmasıdır. Tez çalışması kapsamında alanın tür zenginliği, tür çeşitliliği durumları ortaya konmuş, ayrıca türlerin bolluk, frekans ve baskınlık analizleri yapılmıştır. Tez çalışması Eylül 2019- Mart 2021 tarihleri arasında 42 arazi çalışması ile gerçekleştirilmiştir. Yapılan arazi çalışmaları sonucunda 36 familyaya ait 132 kuş türü tespit edilmiştir. Tespit edilen türlerin 24 tanesi yerli, 15'i kış göçmeni, 51'i göçmen ve 42 türün ise transit göçmen olduğu belirlenmiştir. Çalışma sonucunda elde edilen veriler, alanın temporal olarak kuşlar için önemli bir üreme, beslenme ve konaklama alanı olduğunu göstermektedir.
Özet (Çeviri)
The aim of the study is to reveal the presence of bird diversity in Sera Lake Nature Park. Within the scope of the study, the species richness and species diversity of the area were revealed, and the abundance, frequency and dominance analyzes of the species were made. The study was carried out with 42 field observations between September 2019 and March 2021. As a result of the study, 132 bird species belonging to 36 families were identified. It has been determined that 24 of the identified species are native, 15 are winter migrant, 51 are migratory and 42 are transit migrant. The data obtained as a result of the study indicate that the area temporally is an important breeding, feeding and lodging area for birds.