Hyper pseudo cebirsel yapılar üzerine
On hyper pseudo algebraic structures
- Tez No: 767892
- Danışmanlar: PROF. DR. ALEV FIRAT
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Matematik, Mathematics
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ege Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Matematik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 104
Özet
Bu tez esas olarak dört bölümden oluşmaktadır. Birinci bölümde tez konusu tanıtılarak konuyla ilgili yapılan çalışmalar kısaca özetlenmiştir. İkinci bölümde tezin anlaşılabilirliğini kolaylaştırmak için temel kavramlar ve bazı özellikler verilmiştir. Üçüncü bölümde, hyper pseudo BCI-cebirleri ele alınmıştır. Hyper pseudo BCI-cebirlerinin tanımı ve bazı özellikleri verilmiştir. Çeşitli ideal tipleri tanımlanarak bu idealler arasındaki ilişkiler incelenmiştir. Hyper pseudo BCI-cebirlerinin bölüm cebri tanımlanarak ilgili bazı özellikleri elde edilmiştir. Dördüncü bölüm, üç kısıma ayrılmıştır. Birinci kısımda farklı hyper pseudo BCC-cebirleri tanımlanıp örnekleri verilmiş ve ilgili temel özellikleri sağlanmıştır. İkinci kısımda hyper pseudo BCC cebirlerinin bazı ideal tipleri tanımlanmıştır. Üçüncü kısımda hyper pseudo BCC-cebirlerinin bir idealine göre bölüm cebri oluşturulmuş ve ilgili bazı özelliklerine yer verilmiştir.
Özet (Çeviri)
This thesis essentially consists of four chapters. In the first chapter, the subject of the thesis is introduced and works, related to this subject are summarized. In the second chapter, fundamental notions and some properties are given to facilitate the understanding of thesis. In the third chapter, hyper pseudo BCI-algebras have been handled. Notion of hyper pseudo BCI-algebras and some properties are given. The relationship between these ideal types has been investigated by defining kinds of ideal types. Quotient hyper pseudo BCI-algebra is defined, some related properties have been handled. Fourth and final chapter, has been separated into three parts. In the first part, different notion of hyper pseudo BCC-algebras is defined, examples have been some types of ideals on hyper pseudo BCC-algebras. In the third part, quotient hyper pseudo BCC-algebra is constructed according to an ideal and some related properties is given.