Telekomünikasyon sektöründe müşteri kayıp analizi
Customer churn analysis in telecommunication industry
  1. Tez No: 767897
  2. Yazar: İMRAN ÖZCAN
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ÇAĞRI ÖZGÜN KİBİROĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Endüstri ve Endüstri Mühendisliği, Industrial and Industrial Engineering
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Haliç Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Endüstri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Endüstri Mühendisliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 79
Özet
İletişim insanoğlunun varlığından itibaren ortaya çıkmış olan bir ihtiyaçtır. İletişim, teknolojisinin de günden güne gelişmesi ile yeni iletişim modelleri ortaya çıkmaktadır. Ses iletişiminden daha fazla internet kullanımı hayatımıza entegre olmuştur. Globalleşen ve artan rekabet ortamında her gün binlerce firma kurulurken, binlerce firmada iflas etmektedir. Veriyi yönetmek ve bu verikerden anlamlar elde etmek firmayı ayakta tutabilecek en önemli etmenlerdir. Yeni müşteri kazanmaya göre mevcut müşteriyi elde tutmak daha az maliyetlidir. Müşteri ilişkileri yönetiminde en önemli araçlardan biri mevcut müşteriye birden fazla ürün ya da hizmet satabilmektir. Aktif müşteriyi sadık müşteri formuna dönüştürmek gerekmektedir. Hangi müşterilerin ayrılma eğiliminde olduğu tespit edildikten sonra, bu müşteriler için belirli bir pazarlama faaliyeti belirlenmeli ve müşteriyi elde tutmak için faydalı stratejiler geliştirmek gerekmektedir. Bu tez çalışmasında müşteri ilişkileri ve müşteri ilişki yöntemleri, müşteri analizi, müşteri kayıp analizi ve telekomünikasyon sektöründe müşteri kayıp analizine yer verilmiştir. Literatür taraması yapılmış olup, literatürde müşteri kayıp analizi ile ilgili farklı sektörlerde ve kullanılan farklı metotlara yer verilmiştir. Türkiye'deki telekomünikasyon sektöründen bahsedilmiştir.
Özet (Çeviri)
Communication is a need that has emerged since the existence of human beings. With the development of communication and technology day by dat, new communication models emerge. More internet use than voice communication has been integrated into our lives. In the globalizing and increasing competitive environment, thousands of companies are established every day, while thpusands of companies go bankrupt. Managing data and obtaining meanings from these data are the most important factors that can keep the business alive. It is less costly to retain an existing customer than to acquire a new customer. One of the most important goals in customer relationship management is to sell more than one product or service to the existing customer. It is necessary to transform the active customer into a loyal customer. After determining which customers tend to leave, a specific marketing activity should be determined for these customers and it is necessary to develop useful strategies to retain the customer. In this thesis, customer relations and customer relationship methods, customer analysis, customer loss analysis and customer loss analysis in the telecommunications sector are included. A literature review has been made and different methods and methods used in different sectors related to customer loss analysis are included in the literature. The telecommunication sector in Turkey has been mentioned.