H. Vieuxtemps'ın Viyola ve Piyano için Op. 36 Sonatı ile Bitmemiş Sonatının incelenmesi
The analysis of H. Vieuxtemps' Op. 36 Sonata and Unfinished Sonata for Viola and Piano
- Tez No: 767924
- Danışmanlar: PROF. BERİL ÇALGAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Müzik, Music
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Bursa Uludağ Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Müzik Ana Sanat Dalı
- Bilim Dalı: Yaylı Çalgılar Sanat Dalı
- Sayfa Sayısı: 116
Özet
Henri Vieuxtemps romantik dönemin önemli bestecilerinden ve Fransız-Belçika keman ekolünün önde gelen temsilcilerinden biri olarak kabul edilmektedir. 19. yüzyıl müzik sanatında virtüöz kemancı olarak yer edinmiş olan Vieuxtemps, aynı zamanda viyola çalmaktadır. Besteci, viyola için bestelediği eserleriyle enstrümanın solo bir çalgı olarak değer kazanmasında önemli rol oynamıştır. H. Vieuxtemps, ileri düzey teknik beceri gerektiren ve romantik bir ifadeyle kurguladığı eserleriyle hem çağdaşlarına hem de sonraki dönem sanatçılarına ilham kaynağı olmuştur. Türkiye'de Vieuxtemps ile ilgili çeşitli çalışmalar yapılmasına karşın, viyola sonatlarını kapsamlı şekilde ele alan bir araştırmanın bulunmaması, çalışma konusu olarak tercih edilmesindeki en önemli etkendir. Henri Vieuxtemps'ın Viyola ve Piyano için Op. 36 Sonat ile Bitmemiş Sonatının incelendiği çalışmanın birinci bölümünde bestecinin hayatı ve müzik stili konu edilmiş, ikinci bölümde sonat türünün tarihsel gelişim süreci ve romantik dönemde bestelenen viyola sonatları hakkında bilgiler verilmiştir. Üçüncü bölüm ise Vieuxtemps'ın viyola sonatlarının form analizi ve detaylı incelemesinin sunulduğu kısımları içermektedir.
Özet (Çeviri)
Henry Vieuxtemps is considered one of the most important composers of the Romantic period and one of the leading representatives of the Franco-Belgian violin school. Vieuxtemps, who was a virtuoso violinist in 19th century music, also played viola. The composer played a big role in giving viola the value of being a solo instrument through his works for solo viola. Vieuxtemps has inspired both his contemporaries and later artists with his works that require advanced technical skills and fictionalized with a romantic expression. Although there are various studies on Vieuxtemps in Turkey, the lack of a comprehensive study of viola sonatas is the most important factor in its preference as a study subject. The first chapter of this study consists of information about the life of the composer and his style of music, second chapter consists of information about the historical development of the Sonata Genre and the viola sonatas composed in the romantic era. The third chapter consists of presenting form analysis and a detailed research of the viola sonatas which are the subjects of the study.