Real time object detection and recognition based on deep learning
Derin öğrenmeye dayalı gerçek zamanlı nesne tespiti ve tanıma
  1. Tez No: 767939
  2. Yazar: RANA ALI HUSSEIN ANI
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ SEFER KURNAZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Computer Engineering and Computer Science and Control
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Altınbaş Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Elektrik ve Bilgisayar Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Elektrik ve Bilgisayar Mühendisliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 62
Özet
Hem etkili hem de kesin olan nesne keşfi, PC görüş çerçevelerinin ilerlemesinde hararetle tartışılan bir konu olmuştur. Öğe keşfinin doğruluğu, derin öğrenme stratejilerinin sunumundan başlayarak vurgulu bir şekilde genişlemiştir. Girişim, devam eden yürütme ile yüksek hassasiyet elde etmek için belirlenen son teknoloji nesne tanıma stratejilerini birleştirmek anlamına gelir. Birçok öğe tanımlama çerçevesindeki büyük bir test, ağır ve ortalamanın altında yürütme ile sonuçlanan derin öğrenmeye dayalı yaklaşıma yardımcı olmak için diğer PC görme yöntemlerine bağımlılıktır. Bu girişimde, baştan sona makale keşfi sorununun üstesinden gelmek için tamamen derin öğrenmeye dayalı bir yol kullanıyoruz. Ağ, üzerinde yıllık nesne algılama zorluğunun düzenlendiği, halka açık en zor veri kümesi (DARKNET-53) üzerinde eğitilir. Ortaya çıkan sistem hızlı ve doğrudur, bu da onu nesne algılama gerektiren uygulamalar için kullanışlı hale getirir. Ağ parametrelerini eğitir ve önceden eğitilmiş ağ parametrelerinden hesaplanan ortalama ortalama hassasiyeti karşılaştırırız. Ek olarak, canlı video beslemelerinde gerçek zamanlı nesne takibi gerçekleştirmek için bir son işleme yöntemi öneriyoruz.
Özet (Çeviri)
Object discovery that is both effective and precise has been a hotly debated issue in the progression of PC vision frameworks. The exactness of item discovery has expanded emphatically starting from the presentation of profound learning strategies. The venture means to consolidate state of the art object recognition strategies determined to accomplish high precision with ongoing execution. A huge test in many item identification frameworks is the dependence on other PC vision methods to help the profound learning-based approach, which results in sluggish and sub-par execution. In this venture, we utilize an altogether profound learning-based way to deal with tackle the issue of article discovery beginning to end. The network is trained on the most difficult publicly available dataset (DARKNET-53), on which an annual object detection challenge is held. The resulting system is quick and accurate, making it useful for applications that require object detection. We train the network parameters and compare the mean average precision computed from pre-trained network parameters. In addition, we propose a post-processing method for performing real-time object tracking in live video feeds.