Improving the path selection mechanismof aodv routing protocol-based agentarchitecture in manet environment
Yol seçim mekanizmasının geliştirilmesiaodv yönlendirme protokolü bazlı ajanmanet ortamında mimarlık
- Tez No: 767938
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. AYÇA KURNAZ TÜRKBEN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Computer Engineering and Computer Science and Control
- Yıl: 2022
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Altınbaş Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Bilişim Teknolojileri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Bilişim Teknolojileri Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 68
Özet
Kablosuz teknolojilerin ve el bilgisayarlarının gelişmesinden bu yana, mobil iletişim endüstrisi önemli değişiklikler ve genişlemeler geçirdi. Birey olarak dünya çapında daha mobil hale geldikçe, düşük mobil ağlara artan bir ihtiyaç var. kullanımı kolay altyapı miktarı. Yönlendirme işlevleri tipik olarak aşağıdakiler tarafından gerçekleştirilir: MANET'teki düğümler. Bu düğümler, hareket etmekte ve diğer düğümlerle iletişim kurmakta serbesttir. Altyapının kullanılamadığı ve/veya düğüm mobilite dağıtımının pahalı olduğu durumlarda, MANET daha iyi bir seçenektir. Ancak enerji yerine minimum gecikmeye dayalı bir rota seçmek seviyesi AODV için önemli bir engeldir. Enerji seviyesi ana faktörlerden biri olmasına rağmen, ağın verimliliğini doğrudan etkilediğinden, sabit bir rota oluşturmak bir ağdan daha önemlidir. hızlı biri. Göndericiden hedef atlama noktalarına (düğüm) etkin bir yol oluşturmak için AODV yönlendirme protokolü, bu araştırma bir Çapraz Çoklu Aracı Sistemi (CMAS) önerdi Optimum rota seçimi için model, ajanlar enerji ve gecikme özelliklerini dikkate alır. İle Araştırma, önerilen CMAS-AODV tekniğinin uygulanabilirliğini gösteriyor bir simülasyon senaryosu. Simülasyonun sonuçları, önerilen modelimizin olduğunu göstermektedir. viii AODV ve GA-AODV'den üstündür. Daha önce belirtildiği gibi, önerilen model, maksimum enerji seviyesine ve daha az gecikmeye dayalı yol
Özet (Çeviri)
Since the development of wireless technologies and handheld computers, the mobile communication industry has undergone significant changes and expansion. As individuals become more mobile around the world, there is a growing need for mobile networks with a low amount of infrastructure that is simple to use. Routing functions are typically performed by the nodes in a MANET. These nodes are free to move around and communicate with other nodes. In situations where infrastructure is unavailable and/or node mobility deployment is expensive, MANET is a better option. But choosing a route based on minimum delay rather than energy level is a significant obstacle for AODV. Although energy level is one of the main factors that directly affect the network's efficiency, it is more crucial to construct a steady route than a speedy one. To build an effective path from the sender to the destination hops (node) in the AODV routing protocol, this research proposed a Crossover Multi-Agent System (CMAS) model for optimal route selection, the agents consider the energy and delay characteristics. To demonstrate the applicability of the suggested CMAS-AODV technique, the research presents a simulation scenario. The results of the simulation demonstrate that our proposed model is viii superior to that of AODV and GA-AODV. As previously stated, the proposed model chooses the path based on the maximum energy level and the less delay