Türk kamu yönetiminde neoliberal dönüşümün yansımaları: Şeker Kurumu örneği
Reflections of the neoliberal transformation in Turkish public administration: The case of the Sugar Authority
- Tez No: 768020
- Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET AKİF ÖZER
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Kamu Yönetimi, Public Administration
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Hacı Bayram Veli Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Kamu Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Amme İdaresi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 292
Özet
Bu çalışma; geçmişten bugüne geleneksel kamu yönetimi anlayışının, ekonomik ve siyasi krizler sonucu gelişen neoliberal politikalar ile tüm dünyada küreselleşme kapsamında oluşan dönüşümünü vurgulayarak, bu dönüşümlerle beraber kamu yönetiminin yeniden yapılanması ve yönetim anlayışının değişimini konu almaktadır. Hem tarımda hem de devlette neoliberal politikaların analizine olanak sağlayan bir bağımsız idari otorite (BİO) olan Şeker Kurumu'nun kendi içinde yaşadığı idari dönüşümüne odaklanmaktadır. Tüm dünyada etkisi hissedilen neoliberal politikalar ve küreselleşme kavramlarının bir yansıması olarak başta ABD ve Kıta Avrupası ülkeleri olmak üzere, bu etki Türkiye'de de görülmektedir. Özellikle 1980'lerden itibaren Türkiye'de artan neoliberal politikaları ve yeni sağ görüş ile birlikte idari anlamda bir ihtiyaç olmaya başlayan düzenleme ve denetleme görevlerinin devlet eliyle yapılmasının eleştirilmesi ile yeni bir yapı ön plana çıkmıştır. Bu bağlamda, daha özerk ve siyasi müdahalelerden uzak bir yapıda, donanımlı ve işin uzmanları tarafından işin yerine getirilmesi uygun bulunmuştur. 20. yüzyılın sonlarına gelindiğinde küresel ölçekte yaygınlık kazanan neoliberal politikalar ve bu politikaların ortaya çıkardığı yeni kamu yönetimi yaklaşımının kurumsal yapılanma olarak karşımıza bağımsız idari otoriteleri çıkardığı görülmektedir. Bu itibarla, öncelikle tarihsel süreçte devlet ve kamu yönetimi anlayışlarını anlamak, sonrasında yeni dünya düzeninde ortaya çıkan siyasi ve ekonomik düşüncelerin ışığında bağımsız idari otoritelerin Türkiye'deki yeri, işleyişi ve öneminin kavranması gereklidir. Bu kapsamda çalışmada, Türk kamu yönetiminin neoliberal politikaların etkisinde geçirdiği dönüşüm incelenmiş ve bir bağımsız idari otorite olan Şeker Kurumu'nun, Tarım ve Orman Bakanlığı Şeker Dairesi Başkanlığı'na geçiş süreci ayrıntılı olarak ele alınmıştır.
Özet (Çeviri)
This study focuses on the transformation of traditional public administration approach from past to present within the scope of globalization with neoliberal policies developed as a result of economic and political crises, and it is the subject of the restructuring of public administration and the change of management understanding with these transformations. It focuses on the administrative transformation of the Sugar Authority, which is an one of the independent regulatory agencies (IRAs) that enables the analysis of neoliberal policies both in agriculture and in the state. As a reflection of the neoliberal policies and globalization concepts, which are felt all over the world, this effect is also seen in Turkey, especially in the USA and Continental European countries. Especially with the increasing neoliberal policies and the new right-wing view in Turkey since the 1980s, a new structure was aimed to be brought to the forefront with the criticism of the state-assisted regulation and supervision duties, and in this context, it was more autonomous and equipped, far from political interventions and it was found appropriate to be performed by the experts of the work. By the end of the 20th century, it is seen that the neoliberal policies, which became widespread on a global scale, and the new public management approach created by these policies brought out IRAs as institutional structuring. Bottom line, it is important to first understand the understanding of the state and public administration in the historical process, and then to understand the place, functioning and importance of IRAs in Turkey in the light of political and economic ideas emerging in the new world order. In this context, in this study, the transformation of the Turkish public administration under the influence of neoliberal policies was examined and the transition process of the Sugar Authority, which is an independent administrative authority, to the Sugar Department of the Ministry of Agriculture and Forestry was discussed in detail.