Soil behavior at the grain scale and its effect on macro scale
Dane ölçeğinde zemin davranışı ve bunun makro ölçekte etkisi
  1. Tez No: 768033
  2. Yazar: HALUK IŞIK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ALİ FIRAT ÇABALAR
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Gaziantep Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Geoteknik Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 180
Özet
Bu çalışmanın amacı, zemin davranışını şekil özelliklerini dikkate alarak incelemek ve bu özellikler ile zeminin makro sorunları arasında bir ilişki kurmaktır. Bu tez kapsamında incelenecek olan temel problemlerden biri şev stabilitesidir. Şevlerin stabilitesi göz önüne alındığında, eğer varsa şekil ve boyut parametrelerinin zeminlerin kesme dayanımının hesaplanmasına katkısı literatürde ele alınmamaktadır. Literatürde bu özel konunun bulunmamasının nedeninin, şev stabilitesinde güvenlik faktörünün genellikle bize yeterli güvenli alan sağlaması ve özellikle zeminin mikro mekaniği ile ilgili herhangi bir ek analiz bırakması olabileceği düşünülebilir. Bununla birlikte, sadece süreklilik teorilerini kullanarak şev stabilitesini çalışmanın her zaman yeterli olmayabileceğini ve mühendislik tasarımlarımızda zeminin mukavemetinin tüm potansiyelinden yararlanmamıza izin veremeyeceğini iddia ediyoruz. Zemin mekaniğinde her zaman birçok bilinmeyen vardır ve şev stabilitesinde bile hala araştırılması gereken birçok konu vardır. Kısa literatür incelemesi, zeminin mikro mekaniğinin genel zemin davranışı üzerinde önemli bir etkiye sahip olabileceğini göstermektedir. Bu çalışma kohezyonsuz zeminlerle ilgili olacak olsa da, bunun, şev stabilitesi bağlamında zemin davranışını anlamanın bir başka adımı olduğuna inanıyoruz.
Özet (Çeviri)
The objective of this study is to investigate soil behavior while taking into consideration its shape characteristics, and establishing a relationship between these characteristics and macro problems of soil. One of the key problems that will be looked at within the scope of this thesis is slope stability. When considering stability of slopes, the contribution of, if any, shape and size parameters to the calculation of shear strength of soils is not addressed in the literature. One may think that the reason for the absence of this particular topic in the literature could be that in slope stability, factor of safety generally provides us with enough safe room, leaving any further analysis especially anything that concerns micro mechanics of soil redundant. However, we argue that studying slope stability using only the continuum theories may not always be sufficient and that it could not allow us to leverage the full potential of strength of soil in our engineering designs. In soil mechanics, there are always many unknowns and even in slope stability there are still many topics yet to be researched. The brief literature review shows that micro mechanics of soil can have a significant effect on overall soil behavior. Although this study will be concerned with cohesion-less soils, we believe that it is still another step into understanding soil behavior in the context of slope stability.