AD-HOC network security by using AES lightweight algorithm
AES hafiflik algoritması kullanarak AD-HOC ağ güvenliği
  1. Tez No: 768034
  2. Yazar: MUSTAFA YOUSIF MOHAMED SAEED AI-HANDHAL
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ OĞUZ ATA, DR. ÖĞR. ÜYESİ ALHARITH KHAFAJI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Bilim ve Teknoloji, Science and Technology
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Altınbaş Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bilişim Teknolojileri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Bilişim Teknolojileri Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 63
Özet
Geçici ağlar, hareketliliği destekledikleri ve farklı durumlarda ve kurtarma görevleri, askeri ve araç iletişimi gibi bazı zor alanlarda kullanılabildikleri için daha yaygın ve önemli hale geldi. Güvenlik, topoloji dinamikliği, altyapı merkezileştirme eksikliği ve açık mimari gibi karakteristik özellikleri nedeniyle Ad Hoc ağların karşılaştığı en önemli zorluklar arasında belirtilmektedir. Ad hoc ağlar pil gücüyle çalışır ve bu tür ağlar, veri şifreleme yoluyla veri ve bellek kaynaklarını işlemek için daha fazla güç ve zaman tüketme eğilimindedir ve sonuçta daha yüksek miktarda güç ve daha fazla zaman gerektirir. Bu nedenle, karmaşık şifreleme algoritmalarından biri olan AES hafif algoritması önerilmiştir. Bu algoritma, güvenliği artırmak ve orijinal algoritmaya kıyasla tüketilen zaman ve enerji miktarını azaltmak için değiştirilecektir. Geliştirilmiş sürüm, aralarında özel bir X-OR operatörüne ek olarak alt bayt ve shift satırının çıktılarına dayanır, bu sayede X-OR operatörünün çıktısı yuvarlak anahtar katmanına eklenir. Sonuçlar, bu gelişmiş algoritmanın etkin, doğru ve ad hoc ağlarla ilgili birden çok saldırı türüne karşı sağlam olduğunu doğrulamaktadır.
Özet (Çeviri)
Ad hoc networks have become more widespread and important because they support mobility and can be used in different situations and some difficult areas such as rescue missions, military, and vehicular communications. Security is stated among the most significant challenges facing Ad Hoc networks due to its characteristic features such as the topology dynamicity, lack of infrastructure centralization, and open architecture. Ad hoc networks work on battery power, and this kind of networks tend to consume more power and time to process data and memory resources through data encryption, eventually requiring a higher amount of power and more time. Therefore, an AES lightweight algorithm is proposed, which is one of the complicated encryption algorithms. This algorithm will be modified to improve the security as well as reduce the amount of time and energy consumed in comparison with the original algorithm. The enhanced version is based on the outputs of sub byte and shift row, in addition to an exclusive X-OR operator between them, whereby the output of the X-OR operator is added to the round key layer. The results confirm that this enhanced algorithm is efficient, accurate, and robust against multiple types of attacks related to ad hoc networks.