Farklı iskeletsel sagital yön anomalilerinde servikal vertebra morfolojisinin incelenmesi
Investigating of cervical vertebra morphologies in different skeletal sagital anomalies
  1. Tez No: 768032
  2. Yazar: ECEM AĞIRBAŞ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HÜSAMETTİN OKTAY
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Medipol Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Ortodonti Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 107
Özet
Bu prospektif çalışmanın amacı ortodontik tedavi isteğiyle İstanbul Medipol Üniversitesi Diş Hekimliği Fakültesine başvurmuş hastalarda sagital yön anomalileri ile baş-boyun postürü ve servikal vertebra morfolojileri arasında bir ilişki olup olmadığının araştırılmasıdır. Kronolojik yaşları en az 18 yıl olan ve servikal vertebra maturasyonu tamamlanmış 90 adet hastadan (45 erkek, 45 kadın) doğal baş pozisyonunda sefalometrik filmler alınmıştır. Ölçümler aynı araştırıcı tarafından Kodak Software (Kodak 8000C®, Carestream Health, Inc, New York, ABD) programı kullanılarak yapılmıştır. Sagital yön anomalileri ile baş-boyun postür açılarının tespiti bilinen sefalometrik analiz yöntemleri kullanılarak yapılmıştır. Servikal vertebra uzunluklarının ölçüm metodu ise literatürlerde uygulanan yöntemler örnek alınarak tarafımızca geliştirilmiştir. Hastalar ANB açılarına göre Gazilerli'nin belirlediği norm değerleri esas alınarak 3 gruba ayrılmıştır. Baş-boyun postürünün belirlenmesinde CVT/NSL ve OPT/NSL açıları kullanılmıştır. Servikal vertebra morfolojilerinin değerlendirilmesinde 2, 3, 4 ve 5'inci servikal vertebraların ön kenar uzunluğu (ÖN KU), arka kenar uzunluğu (ARKA KU), alt kenar uzunluğu (ALT KU) ve üst kenar uzunluğu (ÜST KU) ölçümleri kullanılmıştır. Bu çalışmada, erkek bireylerin OPT/NSL ölçümlerinin kadın bireylere göre daha büyük olduğu saptanırken farklı sagital yön anomalisine sahip hastaların baş-boyun postürü değerleri arasında herhangi bir ilişki saptananamamıştır. Servikal vertebra morfolojisi yönüyle incelendiğinde, erkek bireylerin servikal vertebra uzunlukları kadın bireylere göre daha büyük bulunmuştur. Farklı sagital yön anomalilerine sahip hastaların servikal vertebra morfolojileri arasında anlamlı bir ilişki bulunamamıştır.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to prospectively investigate the relationships among the skeletal sagital abnormalities, head and neck posture, and cervical vertebra morphologies of the patients who applied to Istanbul Medipol University School of Dentistry Department of Orthodontics for orthodontic treatment. Cephalometric X-rays were taken in the natural head position from 90 patients (45 males, 45 females) whose chronological ages were minimum 18 years, and their cervical vertebral maturations were completed. On these cephalometric radiographs, skeletal sagital abnormalities, head and neck postures and cervical vertebral morphologies were determined. All the measurements were carried out by the same researcher by means of Kodak Software (Kodak 8000C®, Carestream Health, Inc, New York, USA). Determination of skeletal sagital abnormalities and head and neck postures were done by the usual methods. The method regarding the measurements of cervical vertebra was developed by us based on the similar literature. The patients were enrolled in 3 groups based on Gazilerli's norms about ANB. As a conclusion, OPT/NSL measurements were found to be bigger in male subjects, but no relationship was observed among the abnormality groups and this posture measurement. Cervical vertebra dimensions were also found to be bigger in males than in females. No statistically significant relationship was found among the cervical vertebra morphologies of the subjects in different skeletal sagittal abnormality groups.