İleri evre kronik böbrek yetersizliği olup hemodiyaliz tedavisi başlamak amaçlı arteriyovenöz fistül operasyonu yapılan hastalarda preoperatif ve postoperatif sağ kalp fonksiyonları, myokardiyal work indeksi ve strain ekokardiyografik bulguların karşılaştırılması
Comparison of myocardial work parameters, strain echocardiography findings and RİGHT HEART functions before and after arteriovenous fistula operation in patients with advanced chronic renal failure
  1. Tez No: 768067
  2. Yazar: AYLİN ŞAFAK ARSLANHAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ŞENNUR ÜNAL DAYI
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Kardiyoloji, Cardiology
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
  10. Enstitü: Dr. Siyami Ersek Göğüs Kalp ve Damar Cerrahisi Eğitim ve Araştırma Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: Kardiyoloji Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Kardiyoloji Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 84
Özet
GİRİŞ: Hemodiyaliz son dönem böbrek hastalıklarında volüm yükü ve toksik madde seviyesini azaltmak için kullanılan yöntemlerden biridir. Arteriyovenöz fistüller hemodiyaliz için gerekli damar giriş yolunu sağlar. Bu durum fizyolojiye aykırıdır. Oluşturulduğu andan itibaren kardiyak yeniden şekillenmeye sebep olabilmektedir. Çalışmamızda arteriyovenöz fistülün; preoperatif ve postoperatif sağ kalp fonksiyonları, miyokardiyal work indeksi ve strain ekokardiyografik bulgular üzerinde yaratabileceği etkileri inceleyerek, kardiyak fizyolojideki olası değişiklikleri araştırmayı amaçladık. YÖNTEM: Bu çalışma tek merkezli prospektif kesitsel bir çalışma olarak arteriyovenöz fistül oluşturulmasının kardiyak fonksiyonlara erken etkisinin incelenmesi amaçlı tasarlanmıştır. 1 Ağustos - 1 Kasım 2022 tarihleri arasında Sağlık Bilimleri Üniversitesi Dr. Siyami Ersek Göğüs Kalp ve Damar Cerrahisi Eğitim ve Araştırma Hastanesi Kalp ve Damar Cerrahisi kliniğine arteriyovenöz fistül açılması için başvuran ileri evre kronik böbrek yetersizliği hastaları çalışmamızın ana grubunu oluşturdu. Hastalara ameliyat öncesinde, ameliyat sonrası ilk 24 saatte ve 4-6 hafta aralığında konvansiyonel transtorasik ekokardiyografi yapıldı. Hastalardan NT-pro BNP çalışılmak üzere preoperatif dönemde ve 1. ay kontrollerinde kan örnekleri alındı. Ayrıca fistül olgunlaşması tamamlandıktan sonra renkli Doppler ultrasonografi ile fistül debileri hesaplandı. Hastalar kontrol Doppler ölçümlerine göre yüksek ve düşük debili olarak iki gruba ayrıldı. BULGULAR: Çalışmaya hastanemiz Kalp ve Damar Cerrahi polikliniğine arteriyovenöz fistül açılması için başvuran ortalama yaşları 60.3 ± 14 olan 47 hasta dahil edildi (%42.6 Kadın, %57.4 Erkek).
Özet (Çeviri)
BACKGROUND: Hemodialysis is one of the methods used to reduce the volume load and toxic substance level in end-stage renal disease. Arteriovenous fistulas provide the necessary vascular access for hemodialysis. This is against the circulatory physiology. It can cause cardiac remodeling from the moment it is formed. In our study, we aimed to investigate possible changes in cardiac physiology by examining the effects of arteriovenous fistula on preoperative and postoperative right heart functions, myocardial work index and strain echocardiographic findings. METHODS: This study was designed as a single-center, prospective cross-sectional study to examine the early effects of arteriovenous fistula formation on cardiac functions. Between 1 August - 1 November 2022, University of Health Sciences Dr. Siyami Ersek Thoracic and Cardiovascular Surgery Training and Research Hospital Cardiovascular Surgery Department patients with advanced stage chronic renal failure who applied for arteriovenous fistula opening constituted the main group of our study. Conventional transthoracic echocardiography was performed on the patients before the operation, in the first 24 hours after the operation, and between 4-6 weeks after discharge. Blood samples were taken from the patients in the preoperative period and at the 1st month controls to study NT-pro BNP. In addition, fistula flow rates were calculated by color Doppler ultrasonography after fistula maturation was completed. The patients were divided into two groups as high and low flow rates according to control Doppler measurements. RESULTS: The study included 47 patients (42.6% Female, 57.4% Male) with a mean age of 60.3 ± 14 years who applied to the Cardiovascular Surgery outpatient clinic of our hospital for AVF surgery.