Bacillus sphaericus'un spor canlılığı ve laruasidal aktivitesi üzerine direkt güneş ışığının etkisi
Effect of direct sunlight on the spore viability and larvicidal activity of Bacillus sphaericus
- Tez No: 76809
- Danışmanlar: DOÇ. DR. CUMHUR ÇÖKMÜŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyoloji, Biology
- Yıl: 1998
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 47
Özet
ÖZET Yüksek Lisans Tezi Bacillus sphaericus'un SPOR CANLILIĞI VE LARVASİDAL AKTİVİTESİ ÜZERİNE DİREKT GÜNEŞ IŞIĞININ ETKİSİ Funda Elif ORKUNOĞLU Ankara Üniversitesi Fen Bilimleri Enstitüsü Biyoloji Anabilim Dalı Danışman: Doç. Dr. Cumhur ÇÖKMÜŞ 1998, sayfa: 38 Jüri: Doç. Dr. Cumhur ÇÖKMÜŞ DoçDr. Yavuz BEYATLI DoçDr. Gönül DÖNMEZ Bu çalışmada, 6 Bacillus sphaericus suşunun spor, larvasidal aktivite ve 42 ve 51 KDa'luk toksin proteinlerinin stabilitesi üzerine direkt güneş ışınlarının (ort. 80.000 lüks, 25°C) etkisi incelenmiştir. Oniki saatlik bir uygulama sonunda, bütün suşların spor canlılığı ve larvasidal aktivitesinde önemli bir düşüş tesbit edilmiştir. Bu bulgu aynı zamanda 42 ve 51 KDa'luk toksin proteinlerin SDS-PAGE analizi ile de doğrulanmıştır. Suşlardan 2297 en duyarlı iken 2362 en fazla dirençlidir. ANAHTAR KELİMELER: Bacillus sphaericus, sivrisineklerin mikrobiyal kontrolü, güneş ışınları
Özet (Çeviri)
11 ABSTRACT Master Thesis EFFECT OF DIRECT SUNLIGHT ON THE SPORE VIABILITY AND LARVICIDAL ACTIVITY OF Bacillus sphaericus Funda Elif ORKUNO?LU Ankara University Graduate School of Natural and Applied Sciences Department of Biology Supervisor: Assoc. Prof. Dr. Cumhur ÇÖKMÜŞ 1998, Page: 38 Jury: Assoc. Prof. Dr. Cumhur ÇÖKMÜŞ Assoc. Prof. Dr. Yavuz BEYATLI Assoc. Prof. Dr. Gönül DÖNMEZ In this study, the effect of direct sunlight (ca. 80.000 lux, 25°C) was investigated on the stability of spores, larvicidal activity and 42 and 51 KDa toxic proteins of six Bacillus sphaericus strains. A drastic reduction in spore viability and larvicidal activity was recorded in all strains after 12 hr. exposure to direct sunlight. This finding was also confirmed by SDS-PAGE analysis of 42 and 51 KDa toxic proteins. The strain 2362 was the most resistant while 2297 most susceptible. KEY WORDS: Bacillus sphaericus. Microbial control of mosquitoes, sunlight