Bacillus sphaerium suşlarının PAGE ile elde edilen hücredışı protein profillerine göre ayrımı
  1. Tez No: 47727
  2. Yazar: NAZİME MERCAN
  3. Danışmanlar: DOÇ.DR. CUMHUR ÇÖKMÜŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyoloji, Biology
  7. Yıl: 1996
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 38
Özet
ÖZET Yüksek Lisans Tezi Bacillus sphaericus SUŞLARININ PAGE İLE ELDE EDİLEN HÜCREDIŞI PROTEİN PROFİLLERİNE GÖRE AYRIMI Nazime MERCAN Ankara Üniversitesi Fen Bilimleri Enstitüsü Biyoloji Anabilim Dalı Danışman: Doç. Dr. Cumhur ÇÖKMÜŞ 1996, Sayfa: 28 Jüri: Doç. Dr. Cumhur ÇÖKMÜŞ Prof. Dr. Şevki YAZGAN Doç. Dr. Gülay ÖZCENGİZ Bu çalışmada, Bacillus sphaericus' un 13'ü patojen ve 6'sı patojen olma yan toplam 19 susunun gerek vejetatif ve gerekse spor evresi filtrat proteinleri Native-PAGE ve SDS-PAGE ile incelenmiş ve suşlar protein profillerine göre karşüaştrnlmıştır. Suşlar sporlanmış evrede karşılaştırıldıklarında, native-PAGE ile elde edilen filtrat protein profilleri aynı faj ve serogrupta olmalarına rağmen suşları ayırmaktadır. Diğer taraftan genel olarak, filtrat protein profillerine göre yapılan tiplendirmenin serotiplendirme ve faj tiplendirmesi ile uyumlu olduğu görülmüştür. Buna ilaveten B. sphaericus suşlarmın ayrımında Native-PAGE analizinin daha kullanışlı olduğu anlaşılmıştır. ANAHTAR KELİMELER: Bacillus sphaericus, Sivrisineklerin mikrobiyal kontrolü, Sınıflandırma, Elektroforez.
Özet (Çeviri)
11 ABSTRACT Masters Thesis DISCRIMINATION OF Bacillus sphaericus STRAINS BY EXTRACELLULAR PROTEIN PROFILES OBTAINED BY PAGE Nazime MERCAN Ankara University Graduate School of Natural and Applied Sciences Department of Biology Supervisor: Assoc. Prof. Dr. Cumhur ÇÖKMÜŞ 1996, Page: 28 Jury: Assoc. Prof. Dr. Cumhur ÇÖKMÜŞ Prof. Dr. Şevki YAZGAN Assoc. Prof. Dr. Gülay ÖZCENGİZ In this study, a total of 19 strains of Bacillus sphaericus (13 of them pathogen, 6 of them nonpathogen) in both vegetative and sporulated stages were compared according to their filtrate protein profiles obtained by Native- PAGE and SDS-PAGE. When the strains were compared in sporulated stage, filtrate protein profiles obtained by native-PAGE differ the strains even in each phage and serogroups. On the other hand, generally it has been seen that the typing according to filtrate protein profiles was correlated with serotyping and phage typing. In addition, it has been understood that the discrimination of B. spha ericus strains by Native-PAGE was more useful. KEY WORDS: Bacillus sphaericus, Microbial control of mosquitoes, Classification, Electrophoresis.