Investigation of resistance to Bacillus thuringiensis subsp. israelensis and Bacillus sphaericus used as larvacide on mosquito control in Istanbul
İstanbul'da sivrisinek öücadelesinde larvasit olarak kullanılan Bacillus thuringiensis subsp. israelensis ve Bacillus sphaericus'a karşı direnç gelişiminin araştırılması
  1. Tez No: 780797
  2. Yazar: EMİNE NURHAN AKIN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ERDAL POLAT
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Biyoteknoloji, Biotechnology
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyoteknoloji Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Biyoteknoloji Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 130
Özet
İstanbul'da sivrisinekler mücadelesinde larvasid olarak, Bacillus sphaericus ile Bacillus thuringiensis subsp. israelensis kullanılmaktadır. 03/07/2018 ve 14/08/2020 tarihleri arasında yaptığımız çalışmada İstanbul'un 39 ilçesinde baskın olan C. pipiens türünün bu bakterilere karşı direnç geliştirip, geliştirmediğinin araştırılması amaçlanmıştır. B. thuringiensis subsp. israelensis türü bakterilerin C. pipiens larvalarının 24 saat içinde % 99,75'ini, 48 saat içinde ise % 100'nün öldürdüğü belirlenmiştir. Bacillus sphaericus türü bakterilerin C. pipiens larvalarının 24 saat içinde % 84,72'sini, 48 saat içinde ise % 91,93' ünü öldürdüğü belirlenmiştir. Gözlemlerimiz ve Abbott formülüne göre çıkan sonuçlarda, C. pipiens larvalarında B. thuringiensis subsp. israelensis türü bakterisine karşı direnç görülmezken B. sphaericus türü bakterisine karşı 5 bölgede ve 13 ilçede direnç belirlenmiştir. Direncin en fazla olan bölge 1. bölge olup Abbott değeri, 0,84'tür, direncin en düşük olduğu bölge 6. bölge olup Abbott değeri, 0,98'dir. Esenyurt ilçesinin Abbott değeri 0,70 olup, B. sphaericus'a karşı en fazla direncin olduğu, Ümraniye ilçesinin ise Abbott değeri 0,89 olup direncin en düşük olduğu belirlenmiştir. B. sphaericus'un denendiği Abbott değerlerine göre dirençli çıkan C. pipens larvalarının olduğu bölgeler arasındaki var olabilecek bir farkı ortaya çıkarmak için bağımsız gruplar için Tek Yönlü Varyans Analizi (OWA) ve B. sphaericus'un etki değerinin 24. saatten 48.
Özet (Çeviri)
Bacillus sphaericus and Bacillus thuringiensis subsp. israelensis are used as larvicides for mosquito control in Istanbul. We conducted this study between 03/07/2018 and 14/08/2020 and investigated whether the dominant C. pipiens species developed resistance to these bacteria in 39 districts of Istanbul. It was found that bacteria of Bacillus thuringiensis subsp. israelensis type killed 99.75% of C. pipiens larvae within 24 h and 100% within 48 h. It was determined that Bacillus sphaericus type bacteria killed 84.72 % of C. pipiens larvae within 24 h and 91.93 % within 48 h. According to our empirical observations and Abbott's formula results, resistance to Bacillus thuringiensis subsp. israelensis type bacteria was not detected in C. pipiens larvae, but resistance to Bacillus sphaericus type bacteria was detected in 5 regions and 13 counties. The region with the highest resistance was region 1 with an Abbott value of 0.84, and the region with the lowest resistance was region 6 with an Abbott value of 0.98. With an Abbott value of 0.70, the population of Esenyurt district had the highest resistance to B. sphaericus, while the population of Ümraniye district had the lowest resistance with an Abbott value of 0.89. One-Way Analysis of Variance (OWA) for independent groups was used to detect a possible difference that may exist between regions with resistant C. pipens larvae based on Abbott values tested for B. sphaericus, and Analysis of Covariance (ANCOVA) was applied to compare the effect value of B. sphaericus from the 24th and 48th hour.