Kapalı alanlarda radyo dalgaları yayılımının modellenmesi ve simülasyonu
  1. Tez No: 76812
  2. Yazar: HANİFE KARACAOĞLU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET ŞAFAK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
  7. Yıl: 1998
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Elektronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 141
Özet
ÖZET Yüksek Lisans Tezi KAPALI ALANLARDA RADYO DALGALARI YAYILIMTNIN MODELLENMESİ ve SİMÜLASYONU Hanife KARACAOĞLU Ankara Üniversitesi Fen Bilimleri Enstitüsü Elektronik Mühendisliği Ana bilim Dalı 1998, 129 sayfa Danışman: Prof. Dr. Mümtaz Yılmaz Yrd. Danışman: Prof. Dr. Mehmet Şafak Prof. Dr. Önder Tüzünalp Prof. Dr. Apdülrıza Abilov Prof. Dr. Basri Ünal Bu çalışmada kapalı alanlarda radyo dalgalarının yayılımının modellenmesi, simülasyonu ve tahmini amaç edinilmiştir. Öncelikle bu amaca yönelik olarak daha önce yapılan araştırmalara, ölçümlere ve önerilen modellere değinilmiş ve bunlar arasında yaygın olarak rağbet gören 'Vuru tepkisi (Impulse Response)' modeli üzerinde yoğunlaşılmıştır. Bu model iletim kanalının vuru tepkisi üzerine kurulu olup sadece matematiksel bir formülden öte istatistiksel dağılımlar ve terimlerden oluşan bir modeldir. LOS ve OBS topografyaları, gecikme dağılımları, gecikme dağılımlarının standart sapması ve bunların yığılımlı dağılım fonksiyonları, gecikme profilleri (delay profile), çoklu yol kaybı (multipath fading), yol kaybı (path loss) gibi terim tanımlarıyla iletilen sinyalin kanalda gördüğü genlik sönümünün, uğradığı zaman gecikmesinin ve faz kaymasının incelendiği bir modeldir. Bu modeli ve bu model kullanılarak yapılan ölçümleri temel alan bir simülasyon programı olan SIRCIM' tanıtılmıştır Özellikle DECT' in çalışma frekanslarında yapılan ölçümler, SIRCIM sonuçları ve daha önce yapılan ölçümler birbirleriyle karşılaştırılarak benzerlikler, farklılıklar ve bunların nedenleri üzerinde durularak yay ılımı etkileyen faktörlere de değinilmiştir. ANAHTAR KELİMELER: Vuru tepkisi, Gecikme dağılımları, gecikme dağılımlarının standart sapması ve bunların yığılımlı dağılım fonksiyonları, Çoklu yol kaybı, SIRCIM, Gecikme profili, DECT, LOS ve OBS topografyaları, yol kaybı
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Master's Thesis SIMULATION AND MODELLING OF INDOOR RADIO PROPAGATION CHANNELS Hanife KARACAO?LU Ankara University Graduate School of Natural and Applied Sciences Department of Electronics Engineering 1998, 129 pages Supervisor: Prof. Dr. Mümtaz Yılmaz Co. Supervisor: Prof Dr. Mehmet Şafak Prof. Dr. Önder Tuzunalp Prof. Dr. Apdfilnza Abilov Prof. Dr. Basri Ünal This work is concerned with modelling, simulation & prediction of indoor radio propagation channels. To reach this aim, previous researches, measurements, and proposed models are reviewed and the most acceptable 'Impulse Response' model is selected to be investigated. This model is based on the transmission channel's impulse response and is a statistical model. The definitions of the terms OBS, LOS topography, delay spread, rms delay spread and its cumulative distribution functions, delay profiles, multipath fading and path loss, time delay, phase shift and amplitude fading, which are all faced with during the transmission through the channel, are all presented. SIRCEVI is a simulator tool that is used as a predictor, which bases this model & the previous issued measurements. The measurement results that are obtained at DECT frequencies, SIRCIM simulated predictions and the previously conducted measurement results are compared with each other by explaining the similarities, differences and their probable reasons KEY WORDS: Impulse Response, Delay Spread, Rms Delay spread and its cumulative distribution functions, multipath fading, SIRCIM, Delay Profile, DECT, LOS and OBS topography, path loss.