Developing residual shear strength of structural concrete panels exposed to high temperatures
Yüksek sıcaklıklara maruz kalan yapısal beton panellerin katkı makas mukavemetinin geliştirilmesi
- Tez No: 768110
- Danışmanlar: PROF. DR. ZEKİ HASGÜR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
- Yıl: 2022
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Altınbaş Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 86
Özet
Betonarmenin güçlendirilmesi, farklı gerilmeler ve deformasyonlar oluşturan bina yapılarını iyileştirmek için kullanılan önemli bir yapısal görevdir. Bunun için, bu tez, yüksek sıcaklık etkisi altında betonarme panellerdeki zayıflığa karşı çelik lifli betonarme (SFRC) eklenerek betonarmenin güçlendirilmesi ve betonarme dayanımının arttırılması üzerine çalışmaktadır. Bu çalışmada, çelik tel donatılı beton (SFRC) ile desteklenmiş bir panel modeli kullanılarak deneysel ve simülasyon çalışması sunulmaktadır. maruz kalan yüklere karşı tepki ve direnci incelemek için yapılan deneyler. Deney programı, her grupta çelik telsiz bir panel ve çelik lifli betonarme (SFRC) panellerden oluşan dört grup olarak işaretlenmiştir. Numuneler, beton küplere bölünmüş ve 500 × 500 × 60 mm boyutlarındaki döşeme betonunun dört farklı çelik lif yüzdesi kullanılarak 3 boyutlu konfigürasyonu yapılmıştır. Sonuçlar, fiber eklenmesinin daha düşük sapma değerlerine yol açtığını ve en iyi sapma değerinin, yük ile ortam koşullarında %1 çelik fiber eklenmesinden elde edildiğini gözlemlemektedir. Yüksek sıcaklıkta iken, en iyi sapma değeri, 100 °C'de % 1 çelik lif eklenmesiyle elde edilir. ayrıca her test için deformasyon yük değerleri ölçülmüştür. Çalışma, farklı sıcaklıklarda beton davranışı hakkında önemli bir bilgi gözlemledi ve SFRC'nin beton işlenebilirliğini iyileştirebileceği sonucuna vardı.
Özet (Çeviri)
Enhancing reinforced concrete is an essential structural task which is used to improve the building structures form different stresses and deformation. For that, this thesis working on enhancing reinforced concrete to resist the weakness in reinforced concrete panels under high temperature effect by adding steel fibre reinforced concrete (SFRC) protect and improve reinforced concrete strength. In this study, the experimental and simulation work presents by using a model of panels supported with steel fibre reinforced concrete (SFRC). the experiments carried out to study response and resistance against subjected loads. The experimental program marked as four groups in which each group contains a panel without steel fibre and panels with steel fibre reinforced concrete (SFRC). The specimens are divided into concrete cubes and 3D configuration of slab concrete with the dimensions of 500 × 500 × 60 mm using four deferent steel fibre percentage, they are. the results observe that adding fibre led to lower deflection values and the best deflection value is obtained from adding 1% of steel fibre under the ambient condition with load. While at high temperature the best deflection value is obtained from adding 1% of steel fibre at 100 °C. also, the load values for deformation have been measured for each test. the study observed a significant information about the concrete behaviour under different temperatures and concluded that the SFRC can improve the concrete workability