Developing cost decision model using building information method with multi-criteria decision-making method
Çok kriterli karar verme yöntemi ile bina bilgi yöntemi kullanarak maliyet karar modeli geliştirme
- Tez No: 768111
- Danışmanlar: DOÇ. SEPANTA NAİMİ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
- Yıl: 2022
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Altınbaş Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 83
Özet
Maliyet planları tipik olarak bir maliyet danışmanı tarafından projenin tahmini maliyetini sağlamak için hazırlanır. daha fazla proje bilgisi elde edildikçe ayrıntılı ve doğrulukla geliştirildi. bunun için bu araştırmada, doğru bir proje maliyet tahmini sağlamak için bir maliyet karar modeli olarak Çok Kriterli Karar Verme Yöntemi kullanılmıştır. İnşaat projelerinde hatalı maliyet tahminlerine katkıda bulunan faktörler“Sözleşme Etkisi”,“Düzen Etkisi”,“Yönetim Etkisi”,“Çevre Etkisi”ve“İşçi Etkisi”idi. bu faktörler, Delphi metodolojisi ve Çok Kriterli Karar Verme Metodu'na ek olarak tüm yönleri sıralamak için bir araç olarak önem İndeksi (RII) kullanılarak değerlendirilmiştir. ÇKKV değişkenlerinin sonuçlar üzerindeki etkisi belirlenirken proje maliyetlerindeki varyans dikkate alınır. Son olarak, bina Bilgi Modelleme (BIM) sistemi, metraj hesaplarını hesaplamak ve öncelik değişkenlerine bağlı olarak maliyetteki değişimleri belirlemek için maliyet modelini uygulamak için kullanılır. Sistem incelendi ve uzmanların bulgularla ilgili görüşleri oldukça olumlu çıktı ve performans tahmini çok isabetli çıktı.
Özet (Çeviri)
Cost plans are typically prepared by a cost consultant to provide an estimation cost of project. it developed in detail and accuracy as more project information becomes available. for that, in this research the Multi-Criteria Decision-Making Method has been used as a cost decision model to provide an accurate project cost estimation. The factors that contribute to inaccurate cost estimates in building projects were the“Contract Effect,”“Layout Effect,”“Administration Effect,”“Environment Effect,”and“Labor Effect”. these factors have been evaluated by using Delphi methodology and importance Index (RII) as a tool to rank all the aspects in addition to the Multi-Criteria Decision-Making Method. The variance in project costs is taken into consideration when determining the influence that MCDM variables on the outcomes. Finally, the building Information Modelling (BIM) system is used to compute the bill of quantities and apply the cost model in order to determine the variations in cost depending on the priorities variables. The system was examined, and the opinion of the experts about the findings were quite positive, and the performance forecast turned out to be very accurate