Numerical analysis for behavior of simply supported beams under moving loading using finite element method
Sadece desteklenen kirişlerin hareketli yükleme altındaki davranışlarının sonlu eleman yöntemiyle sayısal analizi
  1. Tez No: 768112
  2. Yazar: HIBA SARDAR ABDULKHALEQ ABDULKHALEQ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. TUNCER ÇELİK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Altınbaş Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 70
Özet
Köprülerin tasarımındaki kritik durum, mevcut açıklık boyunca yükler bir noktadan diğerine hareket ettikçe yapı gövdesi içindeki iç gerilmeler üzerindeki oluşumun değiştiği hareketli kütlelerdir. Tasarım amaçlı elde edilen yükün tahmini, dingil mesafesi kadar birbirinden uzaklaşan yoğun kuvvetlerle kamyon yüklemesinin atanmasına dayanmaktadır. Dikkat edilmesi gereken önemli nokta, hareketli yükleri taşıyan kirişlerin açıklık uzunluğu üzerindeki her bir noktada maksimum eğilme momentini değerlendirmektir. Çalışma, analiz sistemini, köprü inşaatının bir parçası olarak basit mesnetli kirişi düğümlere ve elemanlara bölerek ve ardından iki yükleme durumu atayarak kurmuştur. İlk durum, L kirişin uzunluğu olduğu için 0'dan L'ye hareket eden tek yükti. İkinci durum, aralarında eşit mesafe bulunan ve mevcut uzunluğun sınırı boyunca hareket eden üç konsantre yüktür. İki durumda eğilme momentlerinin değişimi, kiriş için alınan enkesitin başlangıç ​​noktasından (destek noktası) uzaklığı ile konsantre yükün etki noktasının hareket noktası arasındaki mesafeyi birleştiren faydalı formül türetilerek değerlendirildi. yükleme sisteminin başında. Elde edilen formül, hareketi kullanarak yüklemenin ulaştığı herhangi bir mesafedeki eğilme momentlerini hesaplamada esneklik sağladı. Birinci dereceden türev daha sonra maksimum eğilme momentinin büyüklüğünü ve meydana gelecek mesafeyi değerlendirmek için eğilme momenti formülüyle birlikte kullanıldı. Çalışma, hareketli yükler altında maksimum eğilme momenti formülünün, farklı yükleme büyüklükleri, akslar arasındaki mesafe ve açıklık uzunlukları için geçerli olduğu için tasarımcı için önemli faydalar sağlayabileceğini göstermiştir. Çalışma, ANSYS workbench programı kullanılarak üçlü konsantre yükler altında maksimum eğilme momenti durumlarını simüle ederek başarılarını desteklemektedir. Program sonuçları hesaplananla eşleşti. Çalışmada kirişin efektif derinliğini belirlemek için nihai gerilme tasarım yöntemi kullanılarak yapısal analiz yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
The critical situation in designing of bridges is the moving masses in which the formation on the internal stresses inside the construction body varied as the loads move from point to point along the available span. The prediction of the loading that been obtained for the design purpose base on assigning truck loading with concentrates forces that away from each other by the distance of axles. The importance consideration is to evaluate the maximum bending moment at each point on the span length of the beams that handle moving loads. The study had built its analysis system by dividing of simply supported beam as part of bridge construction into nodes and elements then assigning two cases of loading. The first case was single load that move from 0 to L as L is the length of beam. The second case is three concentrated loads with equal distance between them moved along the boundary of the available length. The variation of bending moments under the two cases was evaluated by deriving of useful formula that bond the distance in which the cross section taken for the beam from the origin point (support point) and the distance in which the point of action of the concentrated load at the head of loading system. The derived formula gave flexibility in calculating the bending moments in any distance that loading reach using the movement. The first order derivative then was used with the bending moment formula to evaluate the magnitude and the distance to be happened of the maximum bending moment. The study showed that the formula of maximum bending moment under moving loads can back important benefits for designer as it applicable for different loading magnitudes, distance between axles, and span lengths. The study support its achievements by simulating the cases of maximum bending moment under triple concentrating loads by using ANSYS workbench program. The program results matched the calculated one. The structural analysis was made in the study for assign the effective depth of the beam by using ultimate stress design method