Improving water quality in water treatment plants as sustainable development procedure by using updated filtration beds
Su arıtma tesislerinde sürdürülebilir geliştirme prosedürü olarak su kalitesini güncellenmiş filtrasyon yatakları kullanarak iyileştirmek
  1. Tez No: 768113
  2. Yazar: AHMED MOHAMMED JABER AL-KHALAF
  3. Danışmanlar: DOÇ. SEPANTA NAİMİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Altınbaş Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 84
Özet
Arıtma tesisindeki filtrasyon işlemi, elleçlenecek sudan istenmeyen içeriğin daha net davranışla yuva aşamalarına kadar ayrıştırılmasında önemli bir fonksiyondur. Filtrasyon eyleminin kararsızlığı, çıkış suyunda sorunlara yol açabilir. Kullanılan geleneksel birim, 60 cm yüksekliğinde derin kum (0,6 -1) mm, ardından üç çakıl yatağı (2,5-6.5) mm, (6,5-9,5) ve (9.5-13,5) mm'den oluşuyordu. 10 cm yüksekliğinde her katman. bu ünite, filtreleme işleminden önce ve sonra test edilen birçok kirleticinin giderilmesi için günlerce incelendi. Kirleticiler şunları içerir (bulanıklık, hidrojen potansiyeli (pH), askıda katı madde, elektriksel iletkenlik, sertlik, alkalinite, çözünmüş katı ve E.coli). Kirletici maddeler için aynı testler, güncellenmiş ünitenin 40 cm derinliğinde (0,6-1) mm kum tabakasının ardından 30 cm derinliğinde (1-2) mm kum tabakasının ardından iki tane izlediği çalışma sırasında inşa edilen güncellenmiş filtrasyon ünitesi için uygulandı. Sırasıyla (2.5-6.5) mm ve (6.5-9.5) mm tenörlü 10 cm derinliğinde çakıl katmanları. Çalışmada iki birimin ölçülerini içeren geometrik görünüm gösterilmiştir. Çalışma, kaldırma yüzdesine göre eski ve yeni ünite testlerinin sonuçlarının analizini içeriyordu. Güncellenen birimin çıktısı, kirleticilerin giderilmesinde güncellenmemiş olandan daha fazla kararlılık gösterdi. Giriş akış hızına göre yük kaybı kaydedildi. Çalışma, yeni ünite için tespit edilen kararlılıkla olmak üzere %67'den fazla kaldırma verimliliği sağlayan doğru giriş akış hızı akışını atamak için kullanılabilecek etkili rakamlar elde etmek için istatistiksel analizi kullandı. İki ünitenin karşılaştırması birçok şekil ve çizelge ile açıklanmıştır. Kirleticilerin çıkış büyüklükleri Irak standart limitleri ile kontrol edilmişti, sonuçlar, güncellenen ünitenin, çıkış akışındaki kirletici maddelerinin fark edilebilir boşluk ile standart sınır çizgisinin altında olduğu temizlemede çok etkili olduğunu açıkladı.
Özet (Çeviri)
The filtration process in treatment plant is important function in the way of separating of the undesired content from the water to be handled to the nest stages with more clear behavior. The instability of filtration action can lead to problems in the output water. The conventional unit used was contained deep bed of sand (0.6 -1) mm with 60 cm height followed by three bed of gravels (2.5-6.5) mm, (6.5-9.5) mm, and ( 9.5-13.5) mm. each layer with height of 10 cm. these unit was examined along many days for removal of many contaminants that's tested before and after filtration process. The contaminants included (turbidity, potential of hydrogen (pH), suspended solid, electrical conductivity, hardness, alkalinity, dissolved solid, and E.coli). same tests for contaminants were implemented for updated filtration unit that built during the study in which the updated unit included 40 cm deep of (0.6-1) mm sand layer followed by 30 cm deep (1-2) mm sand layer then followed by two 10 cm deep gravel layers with grade of (2.5-6.5)mm and (6.5-9.5) mm respectively. The geometrical appearance including the dimensions for the two units was showed in the study. The study included the analysis of results for tests of the old and new unit according to the removal percent. The output of the updated unit showed more stability in removal contaminants than the non-updated one. The head loss with respect to the inlet flow rate was recorded. The study used the statistical analysis for deriving effective figures that can be used for assigning the right inlet flow rate flow achieving removal efficiency more than 67% to be with the stability that detected for the new unit. The comparison for the two units was explained by many figures and charts. The output magnitudes of the contaminants had been checked with Iraqi standard limits, the results explained that the updated unit was so effective in removal in which its contaminants in the output stream were under the standard limit line with noticeable gap