Modeling the friction effects of eelgrass on the tidal flow in great bay, Nh
Great bay, Nh'da deniz çayırlarının gel-git akışı üzerindeki sürtünme etkisinin modellenmesi
  1. Tez No: 768120
  2. Yazar: ŞAFAK NUR ERTÜRK BOZKURTOĞLU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. BARBAROS ÇELİKKOL
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Deniz Bilimleri, Marine Science
  7. Yıl: 2000
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: University of New Hampshire
  10. Enstitü: Yurtdışı Enstitü
  11. Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 157
Özet
Bu çalışmada yılanbalığı otunun (Zostera marina L.) Great Bay, NH'deki gelgit akışı üzerindeki sürtünme etkileri, bir taban sürtünme katsayısı ayarlama yaklaşımı kullanılarak modellenmiştir. İki boyutlu, doğrusal olmayan, zaman adımlı, sonlu elemanlar modeli olan ADAM kullanılmıştır. ADAM modeli, gelgit düzlüklerinde ıslanma ve kuruma sürecini simüle etmek için sediman yüzeyinin altında gözenekli bir ortam ile iki boyutlu dalga fiziğini birleştirir. ADAM modelinin Great Bay'deki gelgit akışını gelgit düzlüklerinde ıslanma ve kuruma ile simüle etmedeki etkinliği, model sonuçlarının gözlemsel verilerle karşılaştırılmasıyla doğrulanmıştır. Model, sırasıyla M2, M2S2 ve M2S2N2 gelgit zorlaması için taban sürtünme katsayısını ayarlayarak kalibre edilmiştir. Zostera marina yatakları, ekstra sönümleyiciler olarak ele alınmış ve bu yatakların üzerinde artırılmış taban sürtünme katsayısı değerleri kullanılmıştır. Zostera marina içeren akış alanı, Zostera marina içermeyen akış alanıyla karşılaştırılmıştır. Alana Zostera marina ilavesi, bu yataklar üzerindeki hızları azaltmış, kanallardaki hızları artırmış, sığ sularda daha fazla su tutarak su yüzey alanını artırmıştır.
Özet (Çeviri)
In this study the frictional effects of eelgrass (Zostera marina L.) on the tidal flow in Great Bay, NH is modeled using a bottom friction coefficient adjustment approach. A two-dimensional, non-linear, time stepping, finite element model, ADAM is used. The ADAM model incorporates two-dimensional wave physics, with a porous medium beneath the sediment surface to simulate wetting and drying process on the tidal flats. The effectiveness of the ADAM model in simulating the tidal flow in Great Bay with wetting and drying on the tidal flats is verified by comparing the model results with the observational data. The model is calibrated by adjusting the bottom friction coefficient for the M2, M2S2 and M2S2N2 tidal forcing, respectively. Eelgrass beds are treated as extra dampers and increased bottom friction coefficient values are used over the eelgrass beds. The flow field with eelgrass is compared to the flow field without eelgrass. Addition of eelgrass to the area reduced the velocities over the eelgrass beds, increased the velocities in the channels, increased the water surface area at low water holding more water.