Numerical assessment of negative skin friction effects on diaphragm walls
Diyafram duvarlar üzerindeki negatif çevre sürtünmesi etkilerinin nümerik değerlendirmesi
- Tez No: 341080
- Danışmanlar: PROF. DR. KEMAL ÖNDER ÇETİN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
- Yıl: 2013
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 128
Özet
Bu çalışma kapsamında, diyafram duvarlar üzerinde, zamana bağlı değişkenlik gösteren ve negatif çevre sürtünmesinden kaynaklanan yüklerin nümerik simülasyonları, konsolidasyonu tamamlamamış tipik bir zemin sahası için analiz edilmişitr. İlk senaryo kapsamında, killi bir zeminde dolgu uygulaması sonucunda gelişen konsolidasyon süreci değerlendirilmiştir. Analizler iki farklı set olarak çalışılmış olup, bitümsüz ve bitümlü olmak üzere iki farklı diyafram duvar modellenmiştir. Söz konusu analiz setleri, karşılaştıma amacıyla analitik modelleme yöntemleri (rijit-plastik, elastik-plastik zemin modelleri) ile de gerçekleştirilmiş olup, nümerik simulasyon sonuçları ile iyi bir karşılaştırma temeli oluşturulmuştur. Bununla birlikte, aynı analiz setleri, diyafram duvarların kazı aşamaları sırasında yanal olarak yüklendiği durum için de analiz edilmiştir. Sonuç olarak, bitüm kaplamalı olan ve olmayan diyafram duvarların, zamana bağlı stres ve deplasman tepkileri değerlendirildiğinde, negatif çevre sürtünmesi olayının, oldukça karmaşık, zamana bağlı zemin-yapı ve yükleme etkileşimi problemi olduğu gözlenmiştir. Bu problemin, söz konusu etkileşimlerin kompleks yapısını modelleyebilen metodlar ile değerlendirilmesi gerekmektedir. Mevcut analitik metodlar, negatif çevre sürtünmesi miktarını önemli ölçüde fazla tahmin edebilmekte olup, bu nedenle aşırı konservatif olarak değerlendirilmektedir. Bununla birlikte, negatif çevre sürtünmesi olayının, derin kazılar için kullanılan diyafram duvar veya kazıklarda olduğu gibi kısmi olarak yükün boşaltıdığı sistemlerde gözlenmesi durumunda, diyafram duvar veya kazıkların eksenel yük ve momentin kritik kombinasyonlarına maruz kalabileceği, dolayısıyla eksenel yük ve moment etkileşimini ihmal etmenin güvenli olmayan sonuçlar doğurabileceği değerlendirilmektedir.
Özet (Çeviri)
Within the confines of this study, numerical simulations of time dependent variation of downdrag forces on the diaphragm walls are analyzed for a generic soil site, where consolidation is not completed. As part of the first generic scenario, consolidation of a clayey site due to the application of the embankment is assessed. Then two sets of diaphragm walls, with and without bitumen coating, are analyzed. For comparison purposes, conventional analytical calculation methods (i.e., rigid-plastic and elastic-plastic soil models) are also used, the results of which, establish a good basis of comparison with finite-element based simulation results. Additionaly, the same generic cases are also analyzed during the stages of excavation, when diaphragm walls are laterally loaded. As the concluding remark, on the basis of time dependent stress and displacement responses of bitumen coated and uncoated diaphragm walls, it was observed that negative skin friction is a rather complex time-dependent soil-structure and loading interaction problem. This problem needs to be assessed through methods capable of modeling the complex nature of the interaction. Current analytical methods may significantly over-estimate the amount of negative skin friction applied on the system, hence they are judged to be over-conservative. However, if negative skin friction is accompanied by partial unloading as expected in diaphragm walls or piles used for deep excavations, then they may be subject to adverse combinations of axial load and moment, which may produce critical combinations expressed in interaction diagrams. Neglecting the axial force and moment interaction may produce unconservative results.