Does social context impact the well-being consequences of unemployment?
Sosyal bağlam işsizliğin iyi olma haline olan etkilerini değiştiriyor mu?
  1. Tez No: 768121
  2. Yazar: AYŞENUR DURAK
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ZEYNEP BURCU UĞUR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ekonomi, Economics
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Ankara Sosyal Bilimler Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Ekonomi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Ekonomi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 45
Özet
Bu tez, Türkiye'de sosyal bağlamın işsizliğin psikososyal maliyeti üzerindeki rolünü 2013 yılındaki Yaşam Memnuniyeti Anketi'ni kullanarak incelemeyi amaçlamaktadır. Önceki çalışmalar, kişinin sosyal bağlamında artan işsizliğin çalışma normlarını zayıflattığını ve işsizliğin bireyler üzerindeki yükünü hafiflettiğini ortaya koymaktadır. Bu çalışmada, bağlamsal işsizlik için dört ölçüm tanımlanmıştır: il düzeyinde işsizlik oranları, kişinin yaş ve eğitim grubundaki ortalama işsiz yüzdesi ve kişinin hanesindeki işsiz sayısı. Çok düzeyli regresyon analizi ve sıralı probit teknikleri uygulanmıştır. Sonuçlar, bağlamsal işsizliğin, işsizliğin işsizler üzerindeki olumsuz etkisini yatıştırdığını göstermektedir. İkinci önemli bulgu, kişisel işsizliğin olumsuz etkisinin hane halkı düzeyinde işsizliğin daha yaygın olduğunda azalmasıdır. Ayrıca, sosyal norm hipotezi Türkiye'de özellikle işsiz kadınlar için geçerlidir.
Özet (Çeviri)
This thesis aims to examine the role of the social context on the psychosocial cost of unemployment in Turkey by using the Life Satisfaction Survey in 2013. Previous studies find that increasing unemployment in one's social context weakens the work norms and alleviates the burden of unemployment on individuals. In this study, we define four measurements for contextual unemployment: the province-level unemployment rates, the average percentage of unemployed in one's age & education group, and the number of unemployed in one's household. We apply multilevel regression analysis and ordered probit techniques. The results show that contextual unemployment soothes the negative impact of unemployment on the unemployed. The second major finding is that the negative impact of personal unemployment is diminished, the more unemployment is prevalent at the household level. Besides, the social norm hypothesis works especially for unemployed females in Turkey.