İnsana yakışır işler Türkiye'de sosyal taraflar açısından bir değerlendirme
Decent work: An evaluation of social partners' perspectives in Turkey
- Tez No: 768129
- Danışmanlar: PROF. DR. RECEP VARÇIN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri, Labour Economics and Industrial Relations
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 312
Özet
1999 yılında ILO, istihdam, sosyal koruma, çalışma hakları ve sosyal diyalog çerçevesinde işgücü piyasalarının yapısal sorunlarını çözmeyi ve küreselleşmenin olumsuz etkilerini ortadan kaldırmayı amaçlayan İnsana Yakışır İş Gündemi'ni oluşturmuştur. Bu çalışma, insana yakışır iş kavramının ülkelerde çalışma hayatında, endüstriyel ve sosyal ilişkilerde yapısal faktörlerden ve aktörlerden bağımsız olarak uygulanamayacağını öne sürmektedir. Ayrıca nicel ve nitel analizlerle Türkiye işgücü piyasasının insana yakışır işlerden uzak olduğunu tespit etmektedir. Nicel analizde, işgücü piyasası istatistikleri üzerinden TOPSIS yöntemiyle Türkiye'nin AB üyesi ülkelerle karşılaştırması yapılmaktadır. Nitel analizde Türkiye'deki sosyal tarafların İnsana Yakışır İş Gündemi'ne ilişkin görüşleri yarı yapılandırılmış sorularla derinlemesine görüşmelerle derlenmektedir. Yorumlayıcı fenomenoloji yöntemiyle yapılan nitel analiz, sosyal tarafların kavrama farklı açılardan yaklaştığını ve kavramın Türkiye'de uygulanabilmesi için öncelikle örgütlenme ve kayıt dışılık sorunlarının çözülmesi ve devletin bu konuda baş aktör olması gerektiğini belirtmektedir. Ayrıca taraflar arasında insana yakışır işlerin uygulanması için sosyal diyalog ve toplu iş sözleşmelerinin önemi konusunda da fikir birliği bulunmaktadır.
Özet (Çeviri)
In 1999, the ILO established the Decent Work Agenda, which aims to solve the structural problems of the labor markets and to eliminate the negative effects of globalization within the framework of employment, social protection, rights at work and social dialogue. This study claims that this concept cannot be applied in countries independently from structural factors and actors in working life, industrial and social relations. Also it ascertains that the Turkish labor market is far from decent jobs by quantitative and qualitative analysis. In the quantitative analysis, a comparison of Turkey with the EU member states is made with TOPSIS method through labor market statistics. In the qualitative analysis, the views of Turkish social partners regarding the Decent Work Agenda are compiled through in-depth interviews with semi-structured questions. The qualitative analysis made with the interpretive phenomenology method states that social partners approach decent work from different angles, and in order to apply the concept in Turkey, the problems of unionization and informality should be resolved first and the state should be the main actor in this context. It is also found that there is a consensus on the importance of social dialogue and collective bargaining agreements for decent work.