Uzamış üst birinci moların farklı yöntemlerle intrüzyonunun sonlu elemanlar analizi ile değerlendirilmesi
Comparison of different intrusion methods of an overerupted maxillary first molar using finite element analysis
- Tez No: 768164
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ YAZGI AY ÜNÜVAR
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Aydın Adnan Menderes Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Ortodonti Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 218
Özet
Amaç: Bu çalışmada, uzamış üst birinci moları intrüze etmek için tasarlanmış dört farklı sistemde kemik dokular ve dişler üzerindeki gerilme dağılımları ile dişlerdeki yer değiştirmeler sonlu elemanlar analizi ile değerlendirilmiş ve in-vivo olarak gözlenemeyen yan etkilerin tespit edilerek klinik uygulamalara ışık tutması amaçlanmıştır. Gereç ve Yöntem: İlk senaryoda, tüm maksiller dişler braketlenerek 0,016 inch çaplı nikel-titanyum ark teli geçilmiştir. İkinci senaryoda bantlanmış birinci molara palatinale ve bukkale yerleştirilmiş mini vidalardan intrüzyon kuvveti uygulanmış, üçüncü senaryoda bukkale yerleştirilmiş mini vidadan kuvvet uygulanarak palatinalden transpalatal ark ile desteklenmiş, dördüncü senaryonda ise midpalatal sutura yerleştirilen mini vidalardan destek alan Mousetrap apareyi ile sadece palatinalden intrüzyon kuvveti uygulanmıştır. Bunun için mandibula hariç tüm kranyumun kortikal ve spongioz kemik dokuları, dişler, periodontal ligamentleri ve kullanılan tüm apareyler bilgisayar ortamında modellenmiş ve tüm senaryolarda sağ maksiller birinci molar dişe toplam 100 gram kuvvet uygulanmıştır. Dişlerde üç düzlemde meydana gelen yer değiştirmeler ile von Mises gerilmeleri, kortikal ve spongioz kemiklerde meydana gelen basma ve çekme gerilmeleri not edilerek karşılaştırılmıştır. Bulgular: Dişlerde meydana gelen en yüksek von Mises gerilmesi 0,33 N/mm2 olarak ilk senaryoda ölçülmüştür. Kortikal kemikteki en yüksek basma ve çekme gerilmeleri sırasıyla 0,80 N/mm2 ve 0,90 N/mm2 olarak ikinci senaryoda ölçülmüştür. Spongioz kemikler üzerindeki değerler oldukça düşük bulunmuştur. Dişlerde meydana gelen en şiddetli devrilme ile en az intrüzyon hareketleri ise ilk senaryoda tespit edilmiştir. Sonuç: Hiçbir senaryoda kök rezorpsiyonuna sebep olabilecek veya mini vida kaybına yol açabilecek şiddette bir gerilme tespit edilmemiştir. Son üç senaryoda uygulanan mekanikler, maksiller molar diş intrüzyonu için uygun bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
Objective: In this study, four different systems were designed to intrude elongated upper first molar. Teeth movements, stress distributions on teeth and bone structures and also the side effects which cannot been seen in-vitro were evaluated with our aim to guide clinical practise. Material and Methods: In the first scenario, fixed orthodontic appliance therapy was applied to whole maxillary arch, bonding brackets on each tooth and ligating 0,016 inch diameter nitinol arch wire. In the second scenario, intrusion forces from both buccally and palatally placed miniscrews were applied to the banded first molar. In the third scenario, intrusion force was applied only from the buccally placed miniscrew, but the first molar was supported with a rigid transpalatal arch. In the fourth scenario, intrusive force was applied palatally from Mousetrap appliance supported by two miniscrews placed on midpalatal suture. Whole cranium except for the mandibula, including cortical and cancellous bone tissues, teeth, periodontal ligaments and all appliances mentioned were modelled using softwares programs. In all scenarios, 100 gram forces were applied to right first maxillary molar. Displacements in three dimensions and von Mises stresses occured on teeth and compressive and tensile stresses occured on cortical and cancellous bones were noted and compared. Results: The highest von Mises stress value was measured in the first scenario as 0,33 N/mm2. The highest compressive and tensile stresses in the cortical bone were measured in the second scenario as 0,80 N/mm2 and 0,90 N/mm2 respectively. The stress levels on the cancellous bone were rather low. The most severe tipping and the least amount of intrusion movements were determined in the first scenario. Conclusion: In each scenario the stress levels were acceptable, no stress was detected which could cause root resorption or lead to miniscrew loss. The mechanics in the last three scenarios were found to be biomechanically convenient.