Design and simulation of clustering routing protocol for wireless sensor networks
Kablosuz sensör ağları için küme yönlendirme protokolünün tasarımı ve simülasyonu
- Tez No: 768192
- Danışmanlar: Assist. Prof. Dr. AYÇA KURNAZ TÜRKBEN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Computer Engineering and Computer Science and Control
- Yıl: 2022
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Altınbaş Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Elektrik ve Bilgisayar Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Elektrik ve Bilgisayar Mühendisliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 54
Özet
Uzaktan yeniliklerde devam eden ilerlemeler, taşınabilir uzak sensör organizasyonlarının iyileştirilmesine yol açmıştır. Sensörlerin taşınabilirliğine rağmen, organizasyondaki sensörler minimum maliyetlidir ve sınırlı pil ölçüsüne sahiptir. Bu örgütlerin temel niteliklerine gelince, bunlar daha uygundur. Bu kuruluşların çeşitli özellikleri arasında, örneğin arama ve kurtarma görevleri, refah ve ekolojik gözlem ve anlayışlı trafik ışığı çerçeveleri gibi sayısız uygulamaları vardır. Mobil kablosuz algılayıcı düğümlerin enerji sınırlı donanımlar olmalarına ilişkin uygulama gereksinimlerine göre enerji tasarrufu bu ağların tasarımında en önemli konulardan biridir. Görevde, enerji kullanımını kolaylaştırmak ve uzak sensör organizasyonunun organizasyonunu artırmak anlamına gelen çok yollu ve çok atlamalı sözleşmede ideal gruplama önerilmiştir. Bu, bir çukuru kapsayan yuvarlak bir bölge için önerilmiştir, çukur arasındaki bir atlama yazışması, ideal bir çoklu sıçrama değiş tokuşu ile değiştirilir. İdeal demet sayısı kaydedilir ve organizasyonu neredeyse eşdeğer büyüklükteki gruplara bölerek enerji kullanımı iyileştirilir. Simülasyon sonuçları, diğer kümeleme teknikleri ile karşılaştırmalı olarak ağ ömründe artış olduğunu göstermiştir.
Özet (Çeviri)
Ongoing advances in remote innovations has prompted the improvement of portable remote sensor organizations. Notwithstanding portability of sensors, sensors in the organization are minimal expense and have restricted measure of battery. As to principal qualities of these organizations they are more pertinent. Among various attributes of these organizations they have numerous applications, for example, search and salvage tasks, wellbeing and ecological observing and insightful traffic light frameworks. According to the application requirements with regard to the act that mobile wireless sensor nodes are energy limited equipment's, which saving energy is one of the most important issues in the designing of these networks. In the task ideal bunching in multipath and multi-jump convention has been proposed which means to ease energy utilization and increment the organization of remote sensor organization. This is proposed for a round region encompassing a sink one jump correspondence between the sink is supplanted by an ideal multi bounce interchanges. The ideal number of bunches is registered and the energy utilization is improved by apportioning the organization into almost the equivalent size of groups. The simulation results have showed the increase in the network lifetime comparatively with other clustering techniques.