Cost overrun in Iraqi house construction projects
Irak ev inşaatı projelerinde maliyet aşımı
  1. Tez No: 768191
  2. Yazar: AHMED ABDULRAHMAN DHARI AL SADOON
  3. Danışmanlar: PROF. DR. TUNCER ÇELİK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Altınbaş Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 66
Özet
İnşaat sektörü, bir ülkenin ekonomik refahına en önemli katkılardan biridir. Başarılı bir proje, teklif verme sırasında belirlenen Bütçe dahilinde tamamlanan projedir. Bu sektör, projelerin zamanında ve Bütçe dahilinde tamamlanamaması gibi önemli sorunlarla boğuşmaktadır. Bununla birlikte, inşaat sektörü hala tüm dünyada proje maliyet aşımları sorunuyla uğraşmaktadır. Sonuç olarak, bu öneri, bina yaşam döngüsü boyunca maliyet aşımlarına katkıda bulunan birçok unsurun araştırılmasını önermektedir. Maliyet aşımı sorunu, Irak'taki inşaat projelerinde yaygın bir durumdur ve projeler üzerinde zararlı bir etkiye sahiptir. Bu sorun, inşaat sürecini baştan sona engelleyen çeşitli sorunlardan kaynaklanmaktadır. Bazı araştırmalara göre, maliyet aşımlarının başlıca nedenleri arasında malzeme fiyatlarındaki dalgalanmalar, müteahhitlerin yaşadığı nakit akışı ve finansal zorluklar ve yetersiz saha yönetimi ve izleme yer alıyor. Bu araştırmaya göre, inşaat sektörünün maliyet aşımları için 40 nedensel nedeni vardır. İnşaat gereksinimlerinin doğasına dayalı olarak, mevcut çalışma, Irak'taki maliyet aşımı sorununun ele alınmasına yardımcı olabilecek, Irak'taki maliyet aşımlarında etkili değişkenleri tanımladı.
Özet (Çeviri)
The construction sector is one of the essential contributions to a country's economic prosperity. A successful project is one that is finished within the Budget that was set at the time of bidding. This sector has been plagued by major issues, such as the inability to complete projects on time and within Budget. However, the construction sector is still dealing with the issue of project cost overruns all over the globe. As a result, this proposal proposes researching the many elements that contribute to cost overruns throughout the building life cycle. The cost overrun issue is a common occurrence in Iraqi building projects, and it has a detrimental influence on the projects. This issue results from several issues that have hampered the building process from start to finish. The major causes of cost overruns, according to some research, include material price fluctuations, cash flow and financial challenges experienced by contractors, and inadequate site management and monitoring. According to this research, the construction sector has 40 causal reasons for cost overruns. Based on the nature of the construction requirements, the current study identified the influential variables in cost overrun in Iraq that may assist in addressing the issue of cost overrun in Iraq.