The impact of cost control management in the construction industry in Iraq
Irak inşaat sektöründe maliyet kontrol yönetiminin etkisi
  1. Tez No: 768194
  2. Yazar: TAHA HAMID JIHAD ALKUBAISI
  3. Danışmanlar: DOÇ. SEPANTA NAİMİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Altınbaş Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 87
Özet
Birinin yatırım getirisini maksimize etmek, bir müteahhitin temel amacıdır. İstenilen yatırım getirisini elde etmek için titiz bir maliyet yönetimi gerekir; bu nedenle, ilk aşama proje için makul bir tahmin geliştirmektir. Irak'ta yayınlanan, Iraklı müteahhitlerin çalışma usullerini inceleyen bir araştırma bulunmamaktadır. Mevcut bilgilerin olmaması nedeniyle, daha önce dünya çapında standartlaştırılmış bir sistem tarafından sağlanan yöntemler üzerinde araştırma yapmak ve bu prosedürleri Irak'taki inşaat bağlamı için optimize etmek gerekli hale geldi. Maliyet kontrolünün birincil amacı, müşteri harcamalarını daha önce üzerinde anlaşmaya varılan seviyelerle sınırlamaktır. Başka bir deyişle, bu, kazanan teklifin tutarının ve toplam maliyetin, bütçe için öngörülenle karşılaştırılabilir olması gerektiğini gösterir. Uygulanabilecek kontrol miktarı üzerinde etkisi olan çok sayıda faktörün öneminin daha iyi anlaşılmasıyla yönetim sistemini bir dizi farklı yolla iyileştirmek de mümkündür.
Özet (Çeviri)
The maximization of one's return on investment is the primary objective of a contractor. In order to obtain the desired return on investment, meticulous cost management is required; therefore, the first stage is to develop a reasonable estimate for the project. There has not been research looking into the working procedures of Iraqi contractors that has been published in Iraq. Due to the lack of available information, it has become necessary to conduct research into methods that were previously provided by a standardized worldwide system and to optimize these procedures for the building context in Iraq. The primary objective of cost control is to restrict customer expenditure to levels that have been previously agreed upon. To put this another way, this indicates that the amount of the winning offer and the total cost should be comparable to what was anticipated for the budget. It is also possible to improve the management system in a number of different ways by developing a better understanding of the significance of the numerous factors that have an effect on the amount of control that can be exercised.