Evaluatıon the practıces of technology ın constructıon projects management ın ıraq
Irak'ta inşaat projeleri yönetiminde teknoloji uygulamalarinin değerlendirilmesi
  1. Tez No: 936813
  2. Yazar: HAMZAH FAHAD FTAK AL-GHURAIBAWI
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ HASAN BOZKURT NAZİLLİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Mühendislik Bilimleri, Engineering Sciences
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: İstanbul Gedik Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Mühendislik Yönetimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Mühendislik Yönetimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 154
Özet
İnşaat proje yönetimi sektörü Irak'ta son teknolojik gelişmelerle birlikte önemli bir dönüşüm yaşıyor. Ancak araştırmalar, bu sektörde teknolojinin benimsenmesinin hala erken aşamada olduğunu ve sınırlı farkındalık, sınırlı teknoloji erişimi, standardizasyon eksikliği ve vasıflı personel eksikliği gibi önemli zorluklar sunduğunu ortaya koyuyor. Bu araştırma Irak'ta inşaat proje yönetiminde teknoloji uygulamalarını kapsamlı bir şekilde değerlendirmeyi amaçlamaktadır. Teknolojinin benimsenmesi, kullanılması ve entegrasyonu konularını inceleyerek bunların proje performansı üzerindeki etkilerini araştırır. Çalışma, Irak inşaat sektöründe teknolojinin uygulanmasıyla ilgili zorluklara ve fırsatlara ışık tutuyor ve daha iyi benimsenme ve uygulamaya yönelik stratejiler formüle etmek için değerli bilgiler sunuyor. Bu çalışmada amacına ulaşmak için konunun kapsamlı bir şekilde anlaşılmasını sağlayan bir anket ve görüşme formu hazırlanmıştır. Anket, dağıtılan 75 elektronik ve 75 manuel anket kopyası ile Irak inşaat sektöründeki 150 paydaşı hedef aldı. Veri toplama 68 elektronik ve 55 kağıt yanıtla sonuçlandı ve istatistiksel anket analizi SPSS-V24 kullanılarak gerçekleştirildi. Altı bölüme ayrılan anket, Iraklı kuruluşlar ve şirketlerdeki inşaat proje yönetimindeki teknoloji uygulamalarının çeşitli yönlerini inceliyor. Anketin genel güvenilirliği %95,7 gibi etkileyici bir seviyededir. Irak'taki kurum ve şirketlerde inşaat proje yönetimi uygulamalarında kullanılan teknoloji uygulamaları araştırıldığında elde edilen bulgular ortalama 2,49'luk bir düşüş gösterdi. Sosyal yardımlara verilen 3,81 ortalamayla olumlu yanıtlar, güvenlik, kalite kontrol ve verimliliğe kritik öncelikler olarak öncelik veren genel olarak iyimser bir bakış açısının altını çiziyor. Göreceli önem endeksinde %72,8 puan alan zorluklar, bunların Irak'taki inşaat proje yönetimi üzerindeki önemli etkisini vurguluyor; eğitim ve üst düzey yönetim desteği kritik etkileyiciler olarak tanımlanıyor. Göreceli önem endeksinde %70,6 puan alan maliyet sınırlamaları, bunların yeni teknolojilerin uygulanması üzerindeki önemli etkisini vurgulamaktadır. Bu sınırlamanın üstesinden gelmek için stratejik finansal planlamanın gerekliliğini vurgulamak. Sonuçlara dayanarak bu çalışma, karşılaşılan sorunların aşılmasında en kritik noktaları önermektedir; aşağıdaki öneriler sunulabilir: 1. Eğitimi ve beceri transferini geliştirmek, farkındalığı artırmak ve benimsemeyi teşvik etmek: 2. Teknolojik altyapının genişletilmesi, inovasyon ve Ar-Ge'nin teşvik edilmesi. 3. Mevzuat ve politika çerçevelerinin güçlendirilmesi yoluyla endüstriyel işbirliğinin teşvik edilmesi. 4. Irak'taki inşaat şirketlerinin ve uluslararası ortaklıkların güçlendirilmesinin, yeni inşaat teknolojilerini kullanmalarının ve daha sonra gerekli finansmanın bir süre içinde sağlanmasının teşvik edilmesi. 5. Hükümeti teknoloji ithaline yönelik vergi muafiyetleri ve teşvikler sağlamaya teşvik edin. Yabancı şirketlerin Irak'ta şirket kurmasına yönelik vergi indirimleri ve teşvikler kolaylaştırılacak.
Özet (Çeviri)
The construction project management sector is experiencing a substantial transformation in Iraq with recent technological advancements. However, studies reveal that technology adoption in this sector is still in its early stages, presenting considerable challenges such as limited awareness, restricted technology access, absence of standardization, and a shortage of skilled personnel. This research aims to evaluate technology practices in construction project management in Iraq comprehensively. It delves into technology adoption, utilization, and integration, exploring their impact on project performance. The study sheds light on the challenges and opportunities associated with technology implementation in the Iraqi construction sector, offering valuable insights to formulate strategies for enhanced adoption and implementation. In this study prepared a questionnaire and interview sheet to achieve its objectives, ensuring a comprehensive understanding of the subject matter. The survey targeted 150 stakeholders in the Iraqi construction industry, with 75 electronic and 75 manual questionnaire copies distributed. Data collection resulted in 68 electronic and 55 paper responses, and statistical questionnaire analysis was accomplished using SPSS-V24. The questionnaire, divided into six parts, examines various aspects of technology practices in construction project management within Iraqi organizations and companies. The overall reliability of the questionnaire stands at an impressive 95.7%. The findings of investigating the technology practices utilized in construction project management practices in Iraq organizations and companies showed a decrease in mean to 2.49. Positive responses to benefits, with a mean of 3.81, highlight a generally optimistic outlook, prioritizing safety, quality control, and efficiency as critical priorities. Challenges scored at 72.8% on the relative importance index underscore their substantial impact on construction project management in Iraq, with training and senior management support identified as critical influencers. Cost limitations, scoring 70.6% on the relative importance index, emphasize their significant impact on implementing new technologies. Emphasizing the need for strategic financial planning to overcome this limitation. Based on the results, this study suggests the most critical points for overcoming encountered problems; the following recommendations can be offered: 1. Enhancing training and skill transfer, increasing awareness, and encouraging adoption: 2. Expanding technological infrastructure and stimulating innovation and R & D. 3. Encouraging industrial collaboration with strengthening legislative and policy frameworks. 4. Encouraging Iraq construction companies and enhanced international partnerships, to use new construction technologies and then provide the necessary financing within a period. 5. Urge the government to provide tax exemptions and incentives for importing technologies. Facilitate tax reductions and incentives for foreign companies to establish companies in Iraq.