Examining the impact of firm asymmetries on firm risk level in the construction industry from 1983 to 2022
İnşaat sektöründe firma asimetrilerinin firma riskine etkisi: 1983-2022 yılları arasında ampirik bir çalışma
- Tez No: 881609
- Danışmanlar: DOÇ. DR. SEMRA ÇOMU YAPICI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
- Yıl: 2024
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 173
Özet
Belirsizlik terimi, özellikle COVID-19 salgınının ardından, risk yönetimi literatüründe giderek artan bir ilgi görmektedir. K-şeklinde iyileşme, Covid-19 salgınının ardından belirgin hale geldi. Beklenenin aksine kriz sonrasında, çoğu sektördeki aktif firma sayısı azalırken, bazı firmalar hayatta kalmayı sürdürmekle kalmayıp, performanslarını çarpıcı biçimde artırdılar. Özetle, aynı sektördeki firmaların bazıları performanslarını arttırırken, diğerlerinin performansında ciddi düşüşler meydana gelmiştir. Bu bağlamda çalışmanın genel amacı, krizler/belirsizlikler sırasında firma asimetrilerinin firma düzeyindeki risk etkisini araştırmaktır. Bu çalışma inşaat sektöründe uygulanmıştır ve çalışmanın sonuçları, firmaların eşdeğer bir risk etkisine maruz kaldıklarına dair genel bakış açısını çürütmektedir. Bu doğrultuda, bu çalışmanın bulguları şunlardır: (i) daha büyük inşaat firmaları, daha küçük emsallerine kıyasla belirsizliklerle daha iyi başa çıkmaktadır; (ii) halka açılma, kriz sırasında firma düzeyindeki riski azaltır, çünkü halka açık firmalar daha düşük bir maliyetle dış sermayeyi arttırabilirler; (iii) mali sağlık, özellikle düşük borç-özsermaye oranı ve yüksek nakit dengesi gibi belirsizlikler sırasında dış şokların olumsuz etkilerini hafifletir; (iv) yapısal karmaşıklık, verimsiz kaynak tahsisi ile yenilik ve yabancılık sorumluluğu göz önüne alındığında, hem coğrafi hem de ilgisiz iş çeşitliliği belirsizlikler sırasında firma riskini arttırmaktadır; (v) İktisadi Kamu Kuruluşların örtülü ve açık hükümet müdahaleleri yoluyla dış etkenlere karşı daha dayanıklıdır. Özellikle Çin firmaları diğer ülkelerdeki firmalara göre krizlere karşı daha dirençlidir; (vi) Hoşgörülü örgütler, aşırı memnuniyet ve zayıf öz denetim koşulları nedeniyle krizlerden daha fazla etkilenmektedirler.
Özet (Çeviri)
The term uncertainty has received increasing attention in the risk management literature, particularly following the COVID-19 outbreak. K-shaped recovery has become markedly explicit in the wake of the COVID-19 pandemic. Surprisingly, some firms remained considerably robust or even strikingly enhanced their performance following recessions. Fundamentally, there exists a divergent performance of firms akin to the arms of the letter K within same industry. Hence, the overall aim of this study is to investigate the effect of firm asymmetries on firm-level risk during crises/uncertainties. This study was deployed in the construction industry. The results of this study do refute the general consensus of uniform risk impact at the firm level. Along this line, the findings of this study are: (i) larger construction firms are better off coping with uncertainties compared to their smaller peers; (ii) going public diminishes firm-level risk during crises, for publicly traded firms possess the precedence of raising external capital at a lower cost; (iii) Superior financial health cushions the adverse effects of external shocks during uncertainties, particularly lower debt-equity ratio, and higher cash balance; (iv) both geographical and unrelated business diversity appear to undermine firm risk during uncertainties given the greater structural complexity, inefficient resource allocation, and liability of newness and foreignness (v) SOEs are less likely to be vulnerable to external variations through implicit and explicit governmental guarantees. Specifically, Chinese firms are more resilient to crises compared to firms in other countries; (vi) Indulgent organizations imperfectly ward off crises due to overgratification and feeble self-control.