Yeniden işlevlendirilen tarihi yapıların iç mekânsal tasarımlarının müze örnekleri üzerinden değerlendirilmesi
Evaluation of interior designs of re-functioned historical buildings on museum examples
- Tez No: 768223
- Danışmanlar: PROF. DR. RUŞEN KELEŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Mimarlık, İç Mimari ve Dekorasyon, Architecture, Interior Design and Decoration
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kapadokya Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim, Öğretim ve Araştırma Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kent, Çevre ve Yerel Yönetimler Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 168
Özet
Varoluşun süregelen döngüsü içinde insan yaşamını anlamlı kılan ürünleri ile hayata katılmış, kimi zaman bir yapı kimi zaman bir söz ile iz bırakmış ve her nesil bir önceki neslin omuzları üzerinde yükselmeye devam etmiştir. Bu farkındalıkla eskiden gelenin anlaşılıp aktarımına devam edebilmesi için koruma kavramı birçok evre geçirip gelişmiş, tarihi değerlerimizle birlikte yaşayalım ki yaşasınlar olarak dönüşmüş, tarihi yapıların yeniden işlevlendirilmesi kavramı çağın öncelediği sürdürülebilirlik kavramı ile anılır olmuştur. Halen gelişimine devam eden koruma konularından, tarihi yapıların yeniden işlevlendirilmesi, nedenleri, müdahale sınırları, performans kriterleri, sürdürülebilirlik ve yeni işlev eylemlerinin birlikte değerlendirilmesi gerekliliğine dair izlenimler tez konusunun belirlenmesine ve içeriğinin şekillenmesine yardımcı olmuştur. Tez literatür taramasında konu ile ilgili kitaplar, doktora tezleri, yüksek lisans tezleri, makale ve dergiler incelenmitir. Koruma kavramları, yeniden işlevlendirme neden ve müdahaleleri, performans kriterleri gibi konu başlıklarına Surp Astvadzadzın Meryem Ana kilisesi şehir kütüphanesi ve dünyadan seçkin örneklere yer verilmiştir. Kayseri lisesi- Milli Mücadele müzesi ve Sümer Bez Fabrikası Elektrik Santrali- Cumhurbaşkanlığı Abdullah Gül müzesi örnekleri üzerinden yeniden işlevlendirilen tarihi yapıların çevresel, işlevsel, teknik, kültürel-algı, algı performansı başlıkları ve müze işlevinin gerekliliklerine göre iç mekan etkilerinin incelenip, sürdürülebilirliğe katkısının değerlendirilmesi tezin amacını oluşturmaktadır. Tarihi yapıların, yeni işlevi ile koruma anlayışına, mekana ve eyleme uygunluk sınırlarının önceden tespiti, çevrelerine ve kullanıcısına sağladığı fayda ile kullanım ömrünü uzattığı, kullanım esnasında ki iç mekan performansının değerlendirilmesinin ise sonraki projelere altlık oluşturacağı hipotezi tezin içeriğini şekillendirmektedir.
Özet (Çeviri)
In the ongoing cycle of existence, human beings have joined life with its products that make human life meaningful, sometimes a structure sometimes they left a mark with a word, and each generation has continued to rise on the shoulders of the previous generation. With this awareness, the concept of conservation has gone through many stages so that the old can be understood and transferred, it has been transformed into a way that we live together with our historical values so they live, and the concept of re-functioning of historical buildings has become known with the concept of sustainability, which was prioritized by the era. Impressions about the need for re-functioning of historical buildings, reasons, intervention limits, performance criteria, sustainability, and new functional actions, which are still under development, helped to determine the subject of the thesis and shape its content. In the thesis literature review, books, doctoral theses, master's theses, articles, and journals related to the subject were examined. Topics such as conservation concepts, causes and interventions of re-functioning, performance criteria, and the city library of the Church of the Virgin Mary of Surp Astvadzadz and distinguished examples from the World are included. Examining the environmental, functional, technical, cultural-perception, perception performance titles of historical buildings re-functioned through the examples of Kayseri High School- National Struggle Museum, and Sümer Cloth Factory Electricity Plant- Presidential Abdullah Gül Museum and examining the indoor effects according to the requirements of the museum function and evaluating their contribution to sustainability. Constitute the purpose of the thesis. The hypothesis that historical buildings extend their useful life with the benefits they provide to their environment and users, and that the evaluation of the indoor performance during use will form a basis for subsequent projects, shapes the content of the thesis.