Waste in soap production and manufacturing process
Sabun üretimi ve imalat sürecindeki atık
  1. Tez No: 768251
  2. Yazar: WASEEM KHALID HAMDI AL-OBAIDI
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. ENGİN SANSARCI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Endüstri ve Endüstri Mühendisliği, Industrial and Industrial Engineering
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Altınbaş Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Endüstri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Endüstri Mühendisliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 65
Özet
Hat dengeleme, ürün hattına doğru sayıda işçi ve makine atama konseptidir. Bu, minimum boşta kalma süresi ile üretim hızı hedeflerine ulaşılmasına yardımcı olur. Bunun için Irak'ın resmi fabrikalarından birinde sabun üretimindeki zaman gecikmesi sorunu belirlenmiş ve incelenmiştir. Yeniden üretim sürecinde ihtiyaç duyulan yarı ham sabun malzemesinin israfında tanımlanan zaman kaybı sorunu. Bunun için araştırmacı, atık sabun malzemelerinin miktarını hesaplar ve vidalı ekstrüder makinesi ile ilişkili bir vidalı konveyör makinesi tasarlar. Önerilen yeni makinenin kapasitesi, sabun parçalarını ana üretim hattına paralel olarak üretebilen atık sabun malzemesi ile aynıdır. Önerilen tasarım, bu fabrikada sabun üretiminin hat dengesini iyileştirmeye yardımcı olabilir.
Özet (Çeviri)
Line balancing is the concept of assigning the right number of workers and machines to the line of products. This helps meet production rate targets with minimal idle time. For that, the problem of time delay in soap production in one of the official Iraqi factories has been specified and studied. The time loose problem identified in the waste of half raw soap material which is needs to reproduction process. For that, the researcher accounts the amount of waste soap materials and designed a screw conveyer machine correlated with screw extruder machine. The capacity of suggested new machine is the same of waste soap material which can produce the soap pieces in parallel with main line of production. The suggested design can help to improve the line balance of soap production in this factory.