Recognition and detection of facial features with masks using deep learning
Derin öğrenmeyle maskelerle yüz özelliklerinin tanıma ve tespiti
  1. Tez No: 768294
  2. Yazar: WEDYAN SAFAA MAHMOOD AL-NUAIMI
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ AYCA KURNAZ TURKBEN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Computer Engineering and Computer Science and Control
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Altınbaş Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bilişim Teknolojileri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Bilişim Teknolojileri Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 74
Özet
Her gün veri hacmi büyüyor ve sonuç olarak daha hızlı işleme ihtiyacı. Bu nedenle, bir insanın bu işlemi yapması zorlaşıyor, bu nedenle veri işlemeyi geliştirmek için hesaplama araçlarını kullanmak ve böylece daha hızlı problem çözümü elde etmek gerekli hale geldi [1] Hepimiz, beynimiz tarafından farklı işlemler gerektiren günlük birçok görevi yerine getiriyoruz, düşündüğümüz ve hissettiğimiz her şeyi yönetmekten sorumludur. Sinir sistemimizin performansına dayalı olarak, insan beyninin işleyişini simüle eden yapay sinir ağları geliştirilmiştir, elde edilen verileri işleyebilmek ve öğrenebilmek, birçok yüz tanıma yönteminin performansı, aydınlatma ve yüz değişikliklerine karşı oldukça hassastır. ifade. Ayrıca, yanlış pozitifler karşısında, yüz tanımada kullanılan her bir tekniğin iddialılığını tespit edebilmek için yüz tanımaya odaklanan örüntü tanımayı araştırmaya ihtiyaç vardı.
Özet (Çeviri)
Every day the volume of data grows and, consequently, the need for faster processing. Thus, it becomes difficult for a human to perform this processing, for this reason it became necessary to use computational tools to improve data processing, thus obtaining faster problem resolution [1] We all perform several tasks daily which require different processing by our brain, responsible for managing everything we think and feel. Based on the performance of our nervous system, artificial neural networks were developed, which simulate the functioning of the human brain, being able to process and learn from the data obtained the performance of many facial recognition methods is highly sensitive to changes in lighting and facial expressions. In addition, in the face of false positives, there was a need to delve into pattern recognition focused on facial recognition so that it is possible to identify the assertiveness of each technique used in facial recognition