Smart classroom based on IoT computıng and artıfıcıal ıntellıgence
IoT bilgisayar ve yapay zeka dayalı akıllı sınıf
- Tez No: 768295
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ABDULLAHİ ABDU IBRAHIM
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Bilim ve Teknoloji, Science and Technology
- Yıl: 2022
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Altınbaş Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Bilgi Teknolojileri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Bilgi Teknolojileri Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 53
Özet
Akıllı elektronik sistemlerin artan popülaritesi nedeniyle, yapay zeka sistemleri ile Nesnelerin İnterneti'ni (IoT) entegre etmede akıllı kampüs ve akıllı sınıf uygulaması her geçen gün daha fazla önem kazanmıştır. Akıllı kampüs kavramı, akıllı sınıfların akıllı bir kampüsün temel yapı taşları olduğu, IoT ve yapay zeka teknolojileri ile çalışan bir eğitim kurumudur. Akıllı sınıf, birden çok kablosuz düğümden, ara yazılımdan ve mesajları iletmek için Message Queuing Telemetri Aktarımı (MQTT) protokolüne dayalı bir kullanıcı arabiriminden oluşur. Önerilen model, sensörler kısmı, Raspberry Pi üzerinde çalışan çok katmanlı işleme kısmı ve son olarak ağ geçidi kısmı olmak üzere üç temel kısımdan oluşmaktadır. Sonuçlar, önerilen modelin birçok zorluğu çözebileceğini ve akıllı bir kampüs için akıllı bir ortam sağlayabileceğini göstermektedir.
Özet (Çeviri)
Due to the increasing popularity of smart electronic systems, the intelligent campus and the smart classroom application in integrating artificial intelligence systems and the Internet of Things (IoT) have become increasingly important day by day. The concept of an intelligent campus is an educational institution working with IoT and artificial intelligence technologies, where smart classrooms are the basic building blocks of a smart campus. The smart classroom consists of multiple wireless nodes, middleware, and a user interface based on the Message Queuing Telemetry Transport (MQTT) protocol to transmit messages. The proposed model consists of three essential parts, which are the sensors part, the multi-layer processing part that works on Raspberry Pi, and finally, the gateway part. The results show that the proposed model can solve many challenges and provide a smart environment for a smart campus.