Enhancing face recognition using ghost mask
Hayalet maske kullanarak yüz tanıma özelliğini geliştirme
- Tez No: 938439
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ IHAB ELAFF
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Computer Engineering and Computer Science and Control
- Yıl: 2024
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Üsküdar Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Bilgisayar Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Bilgisayar Mühendisliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 63
Özet
Son zamanlarda, Yüz tanıma teknolojisi önemli ölçüde ilerleme kaydetti ve artık gözetim, güvenlik sistemleri ve kişisel kimlik tespiti de dahil olmak üzere birçok farklı alan için hayati önem taşıyor. Bu gelişmelere rağmen özellikle düşük çözünürlüklü fotoğraf, tutarsız aydınlatma ve kısmi kapanma durumlarında sorunlar ortaya çıkmaya devam etmektedir. Bu durumlarda geleneksel yaklaşımlar sıklıkla yüzleri doğru şekilde tanımlamakta zorluk çeker. Hayalet maskelerinin kullanımı gibi tekniklerin bu sorunlara uygulanabilir çözümler olduğu ortaya çıktı. Tanıma doğruluğunu artırmak için“hayalet maskeler”olarak bilinen bir teknik, çok sayıda sanal resmin orijinal yüz görüntüsüyle sentezlenmesini ve hizalanmasını içerir. Orijinal yüz özellikleri, kimlik belirleme algoritmalarının konum, ışık ve kısmi engellerdeki değişikliklere karşı direncini güçlendiren hayalet maskeler kullanılarak geliştirilebilir. Bu araştırma, tanımayı daha yüksek bir doğrulukla geliştirmek için hayalet maske algılamanın entegre edilmesine odaklanmaktadır.
Özet (Çeviri)
In recent times, Face recognition technology has advanced significantly and is now essential to many different fields, including surveillance, security systems, and personal identification. Notwithstanding these developments, problems still arise, especially in situations with low-resolution photos, inconsistent illumination, and partial occlusions. In these situations, traditional approaches frequently have trouble correctly identifying faces. Techniques like the use of ghost masks have come to light as viable answers to these problems. In order to improve recognition accuracy, a technique known as“ghost masks”involves synthesizing and aligning numerous virtual pictures with the original facial image. The original face features can be enhanced by using ghost masks, which strengthens identification algorithms' resistance to changes in position, lighting, and partial obstructions .This research focuses on integrating ghost mask detection to improve recognition with a heightened accuracy.