Türkiye denizlerindeki scorpaena porcus linnaeus, 1758 populasyonlarının genetik analizi
Genetic analysis of scorpaena porcus linnaeus, 1758 populations in the Türkiye seas
- Tez No: 768310
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ GÖKHAN KALAYCI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Su Ürünleri, Aquatic Products
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Recep Tayyip Erdoğan Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Su Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 69
Özet
Scorpaena porcus Linnaeus, 1758 ülkemizin tüm denizlerinde bulunan ekonomik bir türdür. Bu çalışmada, Ardesen (Rize), Fındıklı (Rize), Espiye (Giresun), Fatsa (Ordu), Alaçam (Samsun), Körfez (Kocaeli), Kefken (Kocaeli) ve Güllük (Muğla) lokalitelerinden Scorpaena porcus türü örneklenmiştir. Bu çalışmada iki mitokondriyal genin (COI: 617 bç, 16S rRNA: 803 bç) sekans analizi yöntemi kullanılarak populasyonların genetik yapısının ortaya konulması amaçlanmıştır. COI geni için 14 adet, 16S rRNA geni için ise 21 adet haplotip tespit edilmiştir. COI ve 16S rRNA gen bölgeleri için haplotip çeşitliliği, Hd: 0,7840 ve 0,7964; nükleotit çeşitliliği ise, Pi: 0,00269 ve 0,02706 olarak tespit edildi. Populasyonlar arası ve populasyon içi genetik mesafe oldukça düşüktür. Filogenetik analizler sonucunda çalışılan tüm popülasyonlara ait örneklerin aynı kladda toplandığı görülmektedir ve düşük bootsrap değerleriyle filogenetik ağaçta konumlanmışlarıdr. COI ve 16S rRNA genlerine dayalı çizilen maksimum olasılık ağaçları birbirleriyle uyumludur. Bu çalışma ile Scorpaena porcus türü için genetik veri sağlanmış ve özellikle Karadeniz için eksik istasyonlara ait literatüre bilgi temin edilmiştir.
Özet (Çeviri)
Scorpaena porcus Linnaeus, 1758 is an economical species found in all seas of our country. In this study, Scorpaena porcus species was sampled from Ardesen (Rize), Fındıklı (Rize), Espiye (Giresun), Fatsa (Ordu), Alaçam (Samsun), Körfez (Kocaeli), Kefken (Kocaeli) and Güllük (Muğla) localities. In this study, it was aimed to reveal the genetic structure of populations by using the sequence analysis method of two mitochondrial genes (COI: 617 bp, 16S rRNA: 803 bp). 14 haplotypes were determined for the COI gene and 21 for the 16S rRNA gene. Haplotype diversity for the COI and 16S rRNA gene regions, Hd: 0.7840 and 0.7964; The nucleotide diversity was determined as Pi: 0.00269 and 0.02706. The genetic distance between and within populations is very low. As a result of the phylogenetic analyzes, the samples belonging to all the studied populations are collected in the same clade and are located in the phylogenetic tree with low bootsrap values. Maximum likelihood trees plotted based on COI and 16S rRNA genes are compatible with each other. With this study, genetic data was provided for the Scorpaena porcus species and information was provided to the literature regarding the missing stations, especially for the Black Sea.