Üniversite öğrencilerinin ebeveyn kabul-ret algısı ve çocukluk dönemi mutluluk/huzur anılarının bilişsel çarpıtma düzeylerini yordamadaki rolü
The role of perceived parental acceptance-rejection and the early memories of warmth and safeness in predicting cognitive distortion of university students
  1. Tez No: 768311
  2. Yazar: AYCAN ÖZTOP TUNA
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ SERKAN DENİZLİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Psikoloji, Education and Training, Psychology
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ege Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 119
Özet
Bu araştırmanın amacı üniversite öğrencilerinin ebeveyn kabul-ret algısı ve çocukluk dönemi mutluluk/huzur anılarının bilişsel çarpıtma düzeylerindeki yordayıcı rolünü incelemektir. Araştırmanın çalışma grubunu 2020-2021 eğitim öğretim yılında Ege Üniversitesi Eğitim Fakültesinde öğrenim görmekte olan 210 lisans öğrencisi oluşturmaktadır. Araştırma kapsamında Kişisel Bilgi Formu, Bilişsel Çarpıtmalar Ölçeği (Düşünme Özellikleri Ölçeği), Ebeveyn Kabul-Ret Ölçeği ve Çocukluk Dönemi Mutluluk/Huzur Anıları Ölçeği veri toplama araçları kullanılmıştır. Verilerin analizi aşamasında ise iki bağımsız değişkenin (ebeveyn kabul/ret algısı ve çocukluk dönemi mutluluk/huzur anıları) bir bağımlı değişkeni (bilişsel çarpıtmalar) yordama gücünü saptayabilmek amacıyla çoklu doğrusal regresyon analizi yapılmıştır. Çoklu doğrusal regresyon analizi sonuçları incelendiğinde; üniversite öğrencilerinin annelerinden algıladıkları ebeveyn ret düzeylerinin bilişsel çarpıtma düzeylerini pozitif yönde anlamlı derecede yordadığı ve bilişsel çarpıtma düzeylerindeki değişimin %9'unu açıkladığı tespit edilmiştir. Ancak babadan algılanan ret düzeyi ile çocukluk dönemi mutluluk/huzur anıları düzeyinin bilişsel çarpıtma düzeylerini yordayıcı rolünün bulunmadığı saptanmıştır.
Özet (Çeviri)
The aim of the study was to investigate predictive role of parental acceptance-rejection, and early memories of warmth and safeness in cognitive distortion levels of university students. Participants of the study was consisted of 210 undergraduate students enrolled in Faculty of Education at Ege University during 2020-2021 academic year. Data was collected using Personal Information Form, Parental Acceptance-Rejection Scale, Early Memories of Warmth and Safeness Scale, and Cognitive Distortion Scale. Multiple linear regression analysis was performed in order to determine the predictive power of two independent variables (parental acceptance-rejection and the early memories of warmth and safeness) on a dependent variable (cognitive distortions). Results of the multiple linear regression analysis indicated that parental rejection perceived from mothers positively predicted the cognitive distortion levels and explained 9% of the variance in the cognitive distortion levels. However, perceived rejection from the father and the level of early memories of warmth and safeness did not significantly predict cognitive distortion scores.