Fiber optic pump power spectrum and performance loss compensatory compensating
Fiber optik pompa güç spektrum ve performans kaybı tazminatörü
  1. Tez No: 768348
  2. Yazar: HAKAM ABDULRAHMAN AL-JAFAR
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. SEFER KURNAZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Altınbaş Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Elektrik ve Bilgisayar Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Elektrik ve Bilgisayar Mühendisliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 49
Özet
Bu çalışmada, pompa Raman yükselteçlerindeki en son gelişmeleri anlatıyoruz. Bir optik fiber Raman amplifikatöründeki dalga boylarının ve güçlerin optimizasyonu, dört lazer diyotu kullanılarak gösterilmiştir. 50 nm'den büyük bir amplifikasyon bant genişliğinde, elde edilen kazanç dalgalanması, 30 dB'lik bir ortalama kazanca (64 sinyal kanalı) göre 2,6 dB'den azdır. Karşılaştırma için, erbiyum katkılı fiber amplifikatörlerin aksine, Raman amplifikatörlerinin temelleri verilir ve tasarım yöntemi, süperpozisyon kuralı ve pompadan pompaya enerji transferi ile açıklanan pompalama dalga boyu ve güç tahsisi açısından özetlenir. Pompa lazer ayarları ve amplifikatör nitelikleri ile ilgili belirli konular da gün ışığına çıkarılmıştır.
Özet (Çeviri)
In this study, we describe the latest developments in pump Raman amplifiers. The optimization of wavelengths and powers in an optical fiber Raman amplifier is shown using four laser diodes. In an amplification bandwidth greater than 50 nm, the resulting gain ripple is less than 2.6 dB in relation to a 30 dB average gain (64 signal channels). For comparison, in contrast to erbium-doped fiber amplifiers, the fundamentals of Raman amplifiers are given, and the design method is summarized in terms of pumping wavelength and power allocation, which is explained by the superposition rule and energy transfer from pump to pump. Certain issues relating to pump laser settings and amplifier qualities are also brought to light.