Electrical devices identification model for the identification of electrical devices by analyzing their energy consumption profiles
Elektriksel cihazların enerji tüketim profillerinin analiz edilmesi ile elektriksel cihazların tanımlanması için elektrikli cihaz tanıma modeli
- Tez No: 768349
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ SEFER KURNAZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Computer Engineering and Computer Science and Control
- Yıl: 2022
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Altınbaş Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Elektrik ve Bilgisayar Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Elektrik ve Bilgisayar Mühendisliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 61
Özet
Görüntü işlemeyi kullanan izleme çerçeveleri, farklı yeniliklerle birleştirmeye yönelik düşük maliyetler, güvenilirlik ve uyarlanabilirlik gibi hareketli özellikler konusunda uzmanlar arasında önemli ölçüde daha fazla dikkate alındı. Buna göre, Orman yangın yeri çerçevesi, İzleme Merkezlerinin onayına bağlı yangın durumlarını ayırt etmek için resimler ve resim işleme prosedürleri kullanılarak keşif hesaplamaları oluşturularak planlanmaktadır. Bu inceleme çalışmasında, bir yangın uyarısının tasdiki, önerilen yangın aracılığıyla gerçekten tahmine bir göz atın. Yangın kontrol tahmini, yangın resmi ve yangın dışı resimler talebi için, yakın hareketlere dikkat ederek sahte uyarıların azalması için önerilmiştir. Bir bilgi resminden verilerin çıkarılması için bir histogram akşamı, RGB gizleme alanı ve YCbCr model tabanlı çerçeve hayal edilir. Ateş ve ateş dışı sembolizmin organizasyonu, kurala dayalı tasvir yoluyla tasvir edilir. Veri görüntüsündeki yangını gizleyen piksellerin güç dönüşümü, RGB parçalarının çıkarılması için benzer şekilde ele alınan histogram değişikliği ile verilir. Silinen RGB parçaları, parlaklığı renklilikten ayırmak için resmin bir YCbCr gizleme modeline değiştirildiği değişim aşamasına verilir.
Özet (Çeviri)
Monitoring frameworks utilizing picture handling has acquired substantially more consideration among the specialists on the moving characteristics like low-costs, dependability and adaptability towards consolidating with different innovations. Accordingly, the timberland fire location framework is planned by creating discovery calculations utilizing pictures and the picture handling procedures, to distinguish the occasions of fire dependent on the affirmation from the Monitoring Centers. In this investigation work, the attestation of a fire alert is helped through the proposed fire really take a look at estimation. The fire check estimation is proposed for the request for fire picture and non-fire pictures for the decline of counterfeit alerts using picture taking care of moves close. For the extraction of data from an info picture, a histogram evening out, RGB disguising space, and YCbCr model based framework is imagined. The organizing of fire and non-fire symbolism is portrayed through rule-based portrayal. The power makeover of fire concealing pixels in the data image is given by histogram change, which is likewise dealt with for the extraction of RGB parts. The RGB parts that have been erased are given to the change stage, where the picture is changed over to a YCbCr disguising model for segregating luminance from chrominance.