DDOS attack by botnet infected IoT devices detection based on deep learning models
Derın öğrenme modellerıne dayalı botnet vırüslü IoT cıhazlarının algılanması ıle DDOS saldırısı
- Tez No: 768368
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ABDULLAH ABDU IBRAHIM
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Computer Engineering and Computer Science and Control
- Yıl: 2022
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Altınbaş Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Bilgi Teknolojileri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Bilgi Teknolojileri Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 69
Özet
Nesnelerin İnterneti'nin (IoT) gelişinden bu yana bağlantılı cihazların sayısı giderek artıyor. Bu genişletme, ağ operatörleri, IoT hizmet sağlayıcıları ve kullanıcılar için önemli olan daha fazla güvenlik sorunu oluşturuyor. Çeşitli ve kısıtlı doğaları nedeniyle IoT cihazlarında güvenlik standartlarının uygulanması zordur. Saldırganlar, Dağıtılmış Hizmet Reddi gibi büyük saldırılar gerçekleştirmek için Nesnelerin İnterneti cihazlarını kullanmıştır. Temel ağda güvenlik farkındalığını artırmak, hizmetlerin mobil çekirdek ağla temas eden güvenli olmayan IoT cihazları tarafından hedeflenmesinin önlenmesinin tek pratik seçeneğidir. Bu teoride, çok yönlü merkez organizasyonu için bir AI DDoS tanımlama ve hafifleme yaklaşımı gibi, parsel merkez bakış açısından IoT tehlikeleri ve zayıflıkları hakkında kapsamlı bir değerlendirme yer alır. Önerilen teknik, dört adet yönetilen yapay zeka düzenleme stratejisiyle denendi ve her bir klaginin sergisi değerlendirildi. Bu makalede, IoT botnet saldırılarının bir araç serbest düşünür yoluyla ağ bilgilerine bağlı olarak tanınması ve sınıflandırılması için faydalı öğrenme modellerinin kullanılabileceği ve özellikle vurgu tayini kullanılmadığında daha standart AI stratejilerinden daha net olabildikleri gösterilmektedir. Ayrıca bu çalışma, bulunan öğrenme modellerinin duvar resimlerinin Yerel Yorumlanabilir Model - Arıza tespit Prosedürü kullanılarak bir miktar azaltılabileceğini göstermektedir
Özet (Çeviri)
The number of linked devices is increasing at an exponential rate since the advent of the Internet of Things (IoT). This expansion is generating more security problems, which are critical for network operators, IoT service providers, and users. Implementing security standards on IoT devices is difficult due to their varied and constrained nature. Attackers have used Internet of Things devices to perform massive attacks such as Distributed Denial of Service. Raising security awareness in the core network is the only practical option to defend services from being targeted by unsecured IoT devices that contact the mobile core network. This theory incorporates an exhaustive assessment of IoT dangers and weaknesses from a parcel center point of view, just as an AI DDoS identification and alleviation approach for the versatile center organization. The proposed technique was tried utilizing four administered AI arrangement strategies, and every classifier's exhibition was assessed. This paper shows that profound learning models might be utilized to recognize and classify IoT botnet assaults dependent on network information in a gadget freethinker way, and that they can be more exact than some more standard AI strategies, especially when highlight determination isn't used. Moreover, this work shows that the murkiness of profound learning models can be decreased somewhat utilizing the Local Interpretable Model-Agnostic Explanations procedure