Blokzincir teknolojisi ve kripto paraların finansal piyasalar üzerine etkileri
The effects of blockchain technology and crypto coins on financial markets
- Tez No: 768367
- Danışmanlar: DOÇ. DR. NAZİFE ÖZGE BEŞER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ekonomi, Maliye, İşletme, Economics, Finance, Business Administration
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ağrı İbrahim Çeçen Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İktisat Teorisi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 128
Özet
İnsanoğlu hayatını kolaylaştırabilmek ve değişen dünyanın en güncel haline uyum sağlamak için birçok şeyde olduğu gibi para kavramında da çeşitli değişikliklere gitmiştir. Teknolojinin gelişimine paralel olarak para yerine kullanılan araçlarda değişikliğe uğramıştır. Son yıllarda blokzincir teknolojisi üzerine inşa edilen kripto paralar birçok ülkenin, finansal kurumların dikkatini çekmiş ve kullanım alanı oldukça artmıştır. Bu çalışmada blokzincir teknolojisinin altyapısı, finans sektöründeki ve diğer sosyal hayattaki kullanım alanları, avantajları, dezavantajları üzerinde durulmuştur. Ayrıca kripto paraların merkez bankaları, finans piyasaları üzerindeki öngörülen etkileri incelenmiştir. Yapılan literatür çalışmasında blokzincir teknolojisinin henüz çok yeni olduğu ve birçok alanda hayatı kolaylaştırıcı potansiyeli bünyesinde barındırdığı tespit edilmiştir. Ayrıca yasal düzenlemelerin eksikliği, çok volatil bir piyasa olması sebebiyle aşırı riskli olduğu, ilerleyen zamanlarda kullanımının daha da artacağı fakat ülkelerin merkez bankasının yerini almasının zor olduğu düşünülmektedir.
Özet (Çeviri)
Human beings have made various changes in the concept of money, as in many other things, in order to make their life easier and adapt to the most up-to-date state of the changing world. Parallel to the development of technology, the tools used instead of money have changed. In recent years, cryptocurrencies built on blockchain technology have attracted the attention of many countries and financial institutions and their usage area has increased considerably. In this study, the infrastructure of blockchain technology, its usage areas in the financial sector and other social life, its advantages and disadvantages are emphasized. In addition, the predicted effects of cryptocurrencies on central banks and financial markets were examined. In the literature study, it has been determined that the blockchain technology is still very new and has the potential to make life easier in many areas.