Using BIM to manage green buildings
Yeşil binaları yönetmek için BIM kullanımı
- Tez No: 768371
- Danışmanlar: DOÇ. DR. SEPANTA NAİMİ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
- Yıl: 2022
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Altınbaş Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 78
Özet
Çevre dostu binaların tasarımı günümüzde önemli bir konudur, bu araştırmada yeşil bina tasarımı baştan yapılmıştır. Bazı yardımcı programların kullanımı yoluyla bina bilgi modellemesi (BIM), binanın enerji analizini elde etmemize ve tasarım sürecine başlamadan önce iyileştirme seçenekleri sunmamıza yardımcı oldu. Mevcut tüm seçenekler, Irak, Bağdat'ta bulunan ve yaklaşık 1.300 metrekarelik bir ortaokul için bir vaka çalışması kullanılarak incelenmiştir ve HVAC seçeneklerinin bulunması, binadaki enerji tüketimi miktarı üzerinde en büyük etkiye sahiptir. Binadaki enerji tüketim miktarını azaltmada en etkili faktörlerin soğutma sistemi olduğu sonucuna varılmıştır. Binadaki kullanıcı ve çalışma saatlerinin sayısı Binalarda enerji tüketimini azaltmaya yardımcı olan 12 faktör incelenmiştir: a) bina yönelimi, pencere camı, pencere gölgelikleri, pencere-duvar oranı, çatı konstrüksiyonu, duvar konstrüksiyonu, aydınlatma verimliliği , Gündüz aydınlatması. b) İşgal kontrolü, Fişin verimli yüklenmesi, HVAC sistemi, çalışma planı, Fotovoltaik panellerin verimliliği.
Özet (Çeviri)
The design of environmentally friendly buildings is an important matter at the present time, in this research the design of green building was done from the beginning. Building information modelling (BIM) through the use of some auxiliary programs helped us to obtain an energy analysis of the building and provide us with improvement options before starting the design process. All available options were studied through the use of a case study for a secondary school located in Iraq, Baghdad, with an area of approximately 1,300 square meters, and finding the HVAC options have the greatest impact on the amount of energy consumption in the building. It was concluded that the most influential factors on reducing the amount of energy consumption in the building are the cooling system. The user in the building and the number of operating hours 12 factors that help reduce energy consumption in buildings have been studied, including: a) building orientation, window glass, windows shades, windows to wall ratio, roof construction, wall construction, lighting efficiency, Daytime lighting. b) Occupation control, Efficient loading of the plug, HVAC system, operation schedule, Efficiency of photovoltaic panels.