ortaokul öğrencilerinin Türkçe dersine yönelik akademik benlik ve özyeterlik düzeyleri arasındaki ilişki
The relationship between academic self and self efficacy levels of secondary school students for the Turkish course
- Tez No: 768372
- Danışmanlar: DOÇ. DR. YASİN KILIÇ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ağrı İbrahim Çeçen Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Türkçe Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 88
Özet
Akademik benlik kavramı, öğrencilere ait duyuşsal kavramlardan biridir. Bu kavram, öğrenme süreçlerine ve bununla paralel olarak akademik başarıya etki eden bir unsurdur. Bu bağlamda akademik benlik kavramı, öğrencilerin belirli bir akademik uğraşı karşısında, diğer öğrencilere göre kendilerini ne düzeyde becerili olduğu hakkında değerlendirme biçimidir. Özyeterlik algısı bireylerin sahip oldukları potansiyeller ve beceriler başta olmak üzere bütün kişisel olgularına ilişkin öz yargılarıdır. Kişilerin bir işin üstesinden gelebilmeye ait duyduğu inanç, kararlılık düzeyini etkileyerek ilgili alandaki başarısında dolaylı etkiye sahip olacaktır. Sosyal bilişsel psikoloji kuramı temelinde kişilerin özyeterlik algısı onları yaptıkları tercihleri, bir iş karşısında gösterdikleri çabayı ve bu noktada yaşadıkları endişe düzeyini şekillendirmektedir. Dolayısıyla özyeterlik inancının bir kişinin başarısında önemli bir pay sahibi olduğu söylenebilir. Bu kapsamda özyeterlik algısının insanların yaşamı üzerindeki etki gücü ve önemi daha doğru yorumlanabilmektedir. Bu tezin amacı, ortaokul öğrencilerinin Türkçe dersine yönelik akademik benlik ve özyeterlik düzeyleri arasındaki ilişkinin saptanmasıdır. Bu amaç kapsamında yürütülen araştırma, tarama modeli kullanılarak planlanmıştır. Bu bağlamda, 2021-2022 eğitim ve öğretim yılında devlet okullarında öğrenim görmekte olan 422 ortaokul öğrencisine ulaşılmıştır. Öğrencilerin akademik benlik ve özyeterlik düzeylerine ilişkin elde edilen verilerin analizinde ise SPSS-22 istatistik programı kullanılmıştır. Araştırma sonunda, ortaokul öğrencilerinin hem akademik benlik düzeylerinde hem de özyeterlik düzeylerinde sınıf düzeyi, anne ve baba eğitim düzeyi, gelir düzeyi, genel başarı ortalaması ve Türkçe dersi başarı ortalaması kapsamında anlamlı farklılık tespit edilirken cinsiyet kapsamında ise anlamlı farklılık bulunamamıştır. Ayrıca, ortaokul öğrencilerinin akademik benlik düzeyleri ile özyeterlik düzeyleri arasında pozitif yönlü anlamlı ilişki bulunduğu sonucuna varılmıştır.
Özet (Çeviri)
Academic self-concept is one of the affective concepts of students. This concept is an element that affects learning processes and, in parallel, academic success. In this context, academic self-concept is the way students evaluate themselves about how skilled they are compared to other students in the face of a certain academic pursuit. Self-efficacy perception is the self-judgment of individuals regarding all personal phenomena, especially their potential and skills. People's belief in being able to cope will have an indirect effect on their success in the relevant field by affecting the level of determination. On the basis of social cognitive psychology theory, people's perception of self-efficacy shapes the preferences they make, the effort they show towards a job, and the level of anxiety they experience at this point. Therefore, it can be said that self-efficacy belief has an important share in a person's success. In this context, the power and importance of the perception of self-efficacy on people's lives can be interpreted more accurately. The aim of this thesis is to determine the relationship between secondary school students' academic self-efficacy and self-efficacy levels for Turkish lessons. The research carried out within the scope of this purpose was planned using the scanning model. In this context, 422 secondary school students studying in public schools were reached in the 2021-2022 academic year. SPSS-22 statistical program was used in the analysis of the data obtained regarding the academic self-efficacy and academic self-efficacy levels of the students. At the end of the research, there was a significant difference in both academic self-efficacy and self-efficacy levels of secondary school students in terms of grade level, mother and father education level, income level, general success average and Turkish course success average, while no significant difference was found in terms of gender. In addition, it was concluded that there is a positive and significant relationship between the academic self-levels of secondary school students and their self-efficacy levels.