Investigation of mechanical properties of porous asphalt pavement with warm mix asphalt additive
Ilık karışım asfalt katkılı gözenekli asfaltın mekanik özelliklerinin incelenmesi
- Tez No: 768370
- Danışmanlar: PROF. DR. BURAK ŞENGÖZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ulaşım, İnşaat Mühendisliği, Transportation, Civil Engineering
- Yıl: 2022
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Ulaştırma Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 150
Özet
Son zamanlarda, sel risklerinin üstesinden gelme ihtiyacı tüm dünyada daha fazla ilgi görmeye başlamıştır. Pratik çözümlerden biri de gözenekli asfalt uygulamasıdır. Gözenekli asfalt, kaplama yüzeyine gelen yağış sularının alt tabakalara sızmasına izin veren sıkıştırmadan sonra geleneksel asfalt kaplamalara nazaran yüksek hava boşlukları içeren polimer modifiye bağlayıcı ile karıştırılmış açık dereceli gradasyona sahip bir kaplama türüdür. Sadece taşkın risklerini önlemekle kalmayan gözenekli asfalt, sahip olduğu yüksek boşluk oranı sayesinde araç tekerleği ve kaplama yüzeyi arasında oluşan sürtünmeden kaynaklı gürültünün büyük kısmının yol yüzeyi tarafından emilmesini sağlayarak, gürültü probleminin azaltılmasına da yardımcı olur. Ayrıca kaplama yüzeyi, kullanılan agrega gradasyonuna bağlı iri tanecikli agregalardan oluştuğu için özellikle yağışlı havalarda önemli sorunlardan birisi olan araç tekerleği ile kaplama yüzeyi arasındaki kayma direncini artırarak sürüş güvenliğini önemli derece iyileştirmektedir. Bu tez, 50/70 penetrasyonlu bitüm, farklı polimerler (SBS ve Elvaloy), organik ılık karışım asphalt (IKA) katkısı (Sasobit) ve iki farklı agrega türünün (Kireçtaşı ve Bazalt) kullanılarak gözenekli asfalt kaplamanın uygulanabilirliğini araştırmıştır. Ön tasarım çalışmaları sonucu gradasyon tipleri belirlenerek karışım içerisinde kullanılacak optimum bitüm oranı; parça kaybı test sonucu ve Marshall tasarım verilerine bağlı olarak belirlenmesi amaçlanmıştır. Tasarımları yapılan örneklerin parça kaybı, Marshall stabilitesi, indirekt çekme mukavemeti, permeability ve bitüm süzülme gibi özelliklerine değerlendirilerek şartnamaye uygunluğu kontrol edilmiştir. Sonuçlar, saf bitüm ve IKA katkısı Sasobit ile hazırlanan karışımların gözenekli asfalt şartname limitlerini karşılamadığını diğer yandan polimer modifiye bitümle hazırlanan karışımların mevcut şartnameye uygun olduğunu göstermiştir. Ayrıca kireçtaşı-bazalt agrega kombinasyonu ile hazırlanan karışımların yalnızca kireçtaşı kullanılarak hazırlanan karışımlara göre daha iyi sonuç göstermiştir.
Özet (Çeviri)
Recently, the need to overcome the flood risks has gained more attention around the world. One of the practical solutions is the implementation of pervious pavement. Porous asphalt is a type of pavement with an open grade gradation mixed with a polymer-modified binder that contains higher air voids than conventional asphalt pavements after compression, which allows precipitation waters from the pavement surface to infiltrate into the substrates. Porous asphalt, helps to reduce the noise problem by ensuring that most of the noise caused by the friction between the wheel and the pavement surface is absorbed by the surface, due to its high void. In addition, since the pavement surface consists of coarse aggregates depending on the aggregate gradation used, it improves driving safety by increasing the skid resistance between the wheel and surface, which is one of the essential problems, especially in rainy weather. This thesis investigated the applicability of porous asphalt pavement using bitumen with 50/70 penetration, different polymers (SBS and Elvaloy), organic warm mix asphalt (WMA) additive (Sasobit), and two different aggregate types (Limestone and Basalt). Preliminary design studies determined grading types and aimed to determine the optimum bitumen ratio used in the mixture depending on the particle loss test result and Marshall design data. Compliance with the specification was checked by evaluating the properties of the designed samples, such as particle loss, Marshall stability, indirect tensile strength, permeability, and bitumen draindown. The results showed that the mixtures prepared with base bitumen and WMA additive Sasobit did not meet the porous asphalt specification limits, while the mixtures prepared with polymer-modified bitumen complied with the current specification. In addition, mixtures prepared with a basalt-limestone aggregate combination showed better results than mixtures prepared using only limestone.